Miasto górą w sporze z koleją. Zielone światło dla kładki wzdłuż ul. Kamieńskiego

W tym miejscu ma powstać nowa kładka pieszo-rowerowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał korzystne dla miasta rozstrzygnięcie w sporze o budowę kładki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Kamieńskiego, nad al. Powstańców Śląskich i torami kolejowymi.

Chodzi o spór pomiędzy miastem a spółką PKP SA. Kolej odwołała się od pozwolenia na budowę dla tej inwestycji, przekonując, że zostało ono wydane z naruszeniem procedur. Zdaniem kolejarzy, jedna z działek potrzebnych pod inwestycję należy do spółki, a to wiąże się z koniecznością uzgodnienia i uiszczenia przez miasto stosownej opłaty. O sprawie pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Sprawę miał rozstrzygnąć Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i nastąpiło do pod koniec minionego tygodnia. – Decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego umarza postępowanie odwoławcze. PKP SA. nie wykazały swojego interesu prawnego w tej sprawie.  – informuje Małgorzata Mastalerz, radca prawny z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Już wcześniej przegrali w SKO

GUNB oparł swoją decyzję na rozstrzygnięciach, które zapadły już w tej sprawie wcześniej. Spółka PKP SA starała się bowiem o stwierdzenie nabycia spornej działki, na podstawie przepisów z 1990 roku. W styczniu prezydent miasta odmówił takiego stwierdzenia, a kiedy jego decyzja została zaskarżona przez PKP SA do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, SKO przyznało rację miastu.

– Decyzja o zatwierdzeniu projektu i wydaniu pozwolenia na budowę kładki jest ostateczna i daje nam możliwość prowadzenia robót budowlanych – stwierdza Mastalerz. Nie oznacza to jednak całkowitego spokoju, ponieważ kolejarze mogą się jeszcze odwołać od piątkowej decyzji GUNB do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Mogą przy tym złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji i to mogłoby oznaczać kolejne wstrzymanie prac. – Na razie nie mamy żadnych przeszkód, żeby rozpoczynać proces inwestycyjny – stwierdza Mastalerz.

Jak informowaliśmy w piątek, na miejscu w którym powstanie kładka, trwają już prace przygotowawcze. Ekipy budowlane pracują na pasie zieleni rozdzielającym jezdnię al. Powstańców Śląskich i łącznicę w stronę ronda Matecznego. Kładka jest bowiem planowana nie przy samej ul. Kamieńskiego, tylko nieco dalej, za węzłem. Będzie się łączyć z ul. Swoszowicką i dopiero nią rowerzyści wrócą na główny ciąg.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Podgórze
comments powered by Disqus