Miliony na promocję polskiej kultury za granicą. Na liście instytucje z Krakowa

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kultura inspirująca. Ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przeznaczyło łącznie 8,9 mln zł na 32 projekty, które będą promować polską kulturę za granicą. Na liście beneficjentów znalazły się dwie instytucje z Krakowa.

Program „Kultura inspirująca” ma upowszechniać za granicą wiedzę o najbardziej wartościowych zjawiskach w polskiej kulturze. A to wszystko dzięki projektom, przy których instytucje polskie będą współpracować z instytucjami zagranicznymi.

W minionym roku, pomimo pandemii, udało się zrealizować 17 takich przedsięwzięć.

Miliony na promocję

Dofinansowanie na łączną kwotę 8.9 mln zł w ramach programu otrzymały 32 projekty. Przedsięwzięcia będą realizowane w trybie jednorocznym i dwuletnim. Ministerstwo tłumaczy, że ułatwi to planowanie wydarzeń w dłuższym czasie i dostosowanie harmonogramu do działalności zagranicznych instytucji.

Wśród beneficjentów znalazły się Muzeum Narodowe w Krakowie i Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Młoda Polska

Muzeum Narodowe w Krakowie w ciągu najbliższych dwóch lat otrzyma łącznie 585 tys. zł na projekt „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918/Young Poland: An Arts and Crafts Movement, 1890-1918”. Będzie on realizowany w Wielkiej Brytanii wspólnie z William Morris Gallery.

Otwarcie wystawy jest planowane na październik 2021 roku. Widzowie będą mieli okazję poznać unikatowe cechy rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski.

Łącznie, będzie to ponad 180 obiektów, wśród których znajdą się obrazy, rysunki, fotografie, meble, hafty, koronki, ceramika artystyczna czy przedmioty kultury materialnej Górali z Podhala. Ekspozycja będzie połączeniem tradycyjnych form prezentacji z nowoczesnymi technikami multimedialnymi.

Kultura ponad granicami

MNK otrzymało również dofinansowanie w wysokości 380 tys. zł na projekt „Kultura ponad granicami”, który będzie realizowany w Gruzji. Jego celem jest przygotowanie i realizacja programu „Akademia Zarządzania Instytucją Kultury” pozwalającego na stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między polskimi i gruzińskimi instytucjami kultury.

Projekt pozwoli na dzielenie się wiedzą w zakresie wypracowanych standardów, rozwiązań w strategicznych obszarach aktywności muzealnej, zarządzania procesami muzealnymi oraz ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego – czytamy w opisie projektu.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymało dofinansowanie na dwa projekty. Pierwszy z nich, „Muzyka z kraju Chopina, edycja 3”, otrzymał 540 tys. zł, natomiast drugi, Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży w Japonii – 406 tys. zł.