Nowy dom dla dzieł Wyspiańskiego. Ruszają prace w dawnym Spichlerzu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już tej jesieni dawny Spichlerz zyska nową rolę. To właśnie tu powstaje Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Pod koniec marca w Europeum została zamknięta stała wystawa dedykowana zbiorom sztuki europejskiej. Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło, że w kwietniu w budynku rozpoczynają się prace nad Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Dawny Spichlerz w zupełnie nowej roli zobaczymy już tej jesieni - otwarcie jest planowane na listopad 2021.

Wawel, Apollo, Żywioły

W przestrzeni ekspozycji, która ze względów konserwatorskich będzie zmieniana raz w roku, prezentowanych będzie kilkaset prac krakowskiego artysty, w tym grafiki, prace na papierze oraz projekty strojów i kostiumów.

Muzeum zostanie podzielone na trzy główne wątki:  „Wawel – dramat królów”, „Apollo – Chrystus” i „Żywioły”. W najniższej kondygnacji ma powstać przestrzeń edukacyjna. W salach znajdą się nie tylko eksponaty, ale i nowoczesne stanowiska komputerowe dostępne dla zwiedzających.

– Kraków czekał bardzo długo na Muzeum Wyspiańskiego. Biorąc pod uwagę potrzebę pilnego pokazania prac artysty, a jednocześnie ograniczenia konserwatorskie, jakie się łączą z taką prezentacją, postanowiliśmy nie czekać przez kolejne lata z nową inwestycją muzealną, ale pokazać wybór prac tego artysty już teraz – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Nowe muzeum

Pierwotnie, instytucja planowała budowę osobnego budynku, w którym znajdowałoby się muzeum poświęcone artyście. Obiekt miał powstać na działce między Gmachem Głównym a akademikiem „Żaczek”.

Dyrekcja MNK podkreślała, że jeśli chodzi o inwestycje, to priorytetem jest przebudowa budynku dawnego hotelu Cracovia i remont Gmachu Głównego. W styczniu dyrekcja instytucji nie wykluczyła jednak powrotu do tematu budowy osobnego muzeum w przyszłości.

Więcej na ten temat >>> Muzeum Wyspiańskiego w budynku Europeum. Otwarcie jesienią

Muzeum Wyspiańskiego będzie się natomiast mieściło w budynku Europeum. Dlaczego właśnie tam? Po otwarciu Muzeum Czartoryskich, w którym prezentowane są zbiory sztuki zachodnioeuropejskiej, oddział w dotychczasowej formie stracił rację bytu.

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największą kolekcję dzieł Wyspiańskiego. Znajdują się w niej rysunki, obrazy, projekty dekoracji, rzeźby, grafiki, rzemiosło artystyczne i książki. Prace artysty było można oglądać od 2017 do 2020 roku na pięciu zorganizowanych w tym czasie wystawach. Łącznie, obejrzało je ok. 400 tys. osób.