Minister Piotr Gliński: Przygotowanie muzeum w hotelu Cracovia wymaga czasu

Minister kultury Piotr Gliński zapewnia: Nie ma co się niepokoić o budynek "Cracovii": fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Minister kultury Piotr Gliński ogłosił zmiany na stanowiskach dyrektorskich w Muzeum Narodowym i Zamku Królewskim na Wawelu. Odniósł się też do zakupu budynku dawnego hotelu „Cracovia”.

– Przed Muzeum Narodowym w Krakowie szereg wyzwań. Zakupiliśmy budynek „Cracovii”, niektórzy się niepokoją, czytałem artykuły, w którym próbowano krytykować to, że w obiekcie jeszcze nic się nie dzieje. Przygotowanie nowego muzeum, poświęconego designowi i architekturze, wymaga czasu. Koncepcje są przygotowane – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie MKiDN minister kultury Piotr Gliński.

Liczenie kosztów trwa

Jak na razie trudno oszacować koszty remontu, ponieważ wszystko zależy od przygotowanych i ostatecznych założeń studium funkcjonalno-użytkowego. Od czasu zakupu budynku MNK przeprowadziło prace porządkowe i konserwatorskie.

– Od momentu zakupu koszt utrzymania budynku wyniósł – według rozliczeń księgowych – 2 755 477,90 do końca maja 2019 roku. Należy podkreślić, że koszty równoważone są przez przychody i muzeum nie dokłada do utrzymania budynku – zapewniał Andrzej Betlej w rozmowie z LoveKraków.pl.

Muzeum dla Wyspiańskiego

Minister Gliński podczas konferencji odniósł się również do powstania w sąsiedztwie Gmachu Głównego Muzeum Wyspiańskiego. Pojawiły się wątpliwości, czy to dobra decyzja w odniesieniu do czekających na remonty „Cracovii” i Gmachu Głównego. Dyrektor Betlej od początku podkreślał, że „warunkiem przebudowy gmachu jest rozpoczęcie przebudowy budynku dawnego hotelu”.

– Prosta analiza ekonomiczna i logika wskazują, że prace powinny się zacząć od Muzeum Wyspiańskiego. Ta bowiem inwestycja ma szanse zostać zrealizowana najszybciej, jest stosunkowo najtańsza i stanowi odpowiedź na najbardziej palącą potrzebę zgłaszaną publicznie, a potem przyjdzie czas na Cracovię – zaznaczał Betlej w rozmowie z LoveKraków.pl.

– Poza tym pamiętajmy, że w chwili obecnej muzeum prowadzi już ważną inwestycję, a właściwie dwie inwestycje: remonty Pałacu i Arsenału w kompleksie Muzeum Książąt Czartoryskich – dodał.

Zmiany w MNK i na Wawelu

Od nowego roku z nowymi wyzwaniami będzie się mierzył nowy już dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – prof. Andrzej Szczerski.

Przypomnijmy, że już wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora instytucji. Stworzył koncepcję utworzenia w budynku dawnej „Cracovii” oddziału muzeum poświęconego architekturze i designowi. W marcu 2018 roku złożył wypowiedzenie.

Prof. Andrzej Betlej zastąpi natomiast prof. Jana Ostrowskiego, dotychczasowego dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. W przypadku Ostrowskiego kadencja kończy się 2 stycznia 2020 roku, a w przypadku Betleja 31 grudnia 2020.

Betlej zanim zakończy kadencję w muzeum, otworzy  wyremontowany Pałac Czartoryskich. Oficjalna data otwarcia to 19 grudnia 2019 roku. W muzeum przy ul. św. Jana będzie prezentowana Kolekcja Czartoryskich. Wśród eksponatów znajdzie się dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.

Otwarcie Muzeum Czartoryskich będzie również zwieńczeniem obchodów 140-lecia istnienia Muzeum Narodowego. Koszt przebudowy pałacu to ponad 51 mln zł. Środki pochodzą z programu POIIŚ i dotacji ministerstwa kultury.

comments powered by Disqus