Ministerstwo kultury rozdało pieniądze. W Krakowie rządzą Fundacja Tygodnika Powszechnego i Biały Kruk

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Ministerstwo kultury przyznało dotacje w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Na liście beneficjentów z Krakowa  m.in. Fundacja Tygodnika Powszechnego i wydawnictwo Biały Kruk.

Kwotę w wysokości 6 milionów złotych rozdysponowano na 92 projekty w całej Polsce. W Krakowie dotację otrzymały Fundacja Tygodnika Powszechnego, wydawnictwo Biały Kruk, Fundacja Burza Mózgów, Fundacja Instytut Myśli Józefa Tischnera i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Jakie kwoty?

Kto zatem otrzymał największą dotację? W tym roku to ogólnopolska kampania czytelnicza „Pochwalmy się Polską”. Projekt wydawnictwa Biały Kruk otrzymał na ten cel 300 tys. zł.

Fundacja Tygodnika Powszechnego otrzymała na organizację odbywającego się w październiku Festiwalu Conrada dotację w wysokości 150 tys. zł. Ministerstwo kultury tę samą kwotę przeznaczy na kolejne edycje festiwalu. Łącznie, w latach 2020 - 2022 fundacja otrzyma 450 tys. zł.

Resort kultury przeznaczy również 138 tys. zł na organizowany przez Fundację Burza Mózgów Festiwal Literatury dla Dzieci. Siódma edycja odbędzie się w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

Na liście znalazły się również 20. Dni Tischnerowskie, organizowane przez Fundację Instytut Myśli Józefa Tischnera. Ministerstwo kultury przekazało dotację w wysokości 31 500 zł.

Dotację otrzymało również Krakowskie Biuro Festiwalowe na realizowanie zadań w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ministerstwo przekazało na ten cel kwotę w wysokości 120 tys. zł.

Kto zyskał najwięcej?

– Celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej – informuje ministerstwo kultury.

Środki zostały przyznane m.in. bibliotekom, fundacjom, wydawnictwom i innym kulturalnym instytucjom. Najwięcej w skali ogólnopolskiej otrzymało wydawnictwo Biały Kruk, 210 tys. zł resort kultury przyznał Fundacji Czas Dzieci – organizatora festiwalu „Ojce i Dziatki”, 204,5 tys. zł. na organizację szóstej Nocy Bibliotek - wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, 200 tys. zł ministerialnej dotacji „powędrowało” natomiast na organizację Targów Książki Katolickiej.

Festiwal Conrada. Karuzela z dotacjami

I tu warto wspomnieć o odbywającym się w Krakowie Festiwalu Conrada. Jeden z najważniejszych literackich festiwali w Polsce, uhonorowany Nagrodą EFFE na lata 2019-2020 (wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych i kreatywnych wydarzeń współfinansowanych przez Unię Europejską) w tym roku na organizację kilkudniowego wydarzenia otrzyma 150 tys. zł.

Przypomnijmy, że w 2019 roku resort kultury nie przyznał festiwalowi dotacji. Organizatorzy ubiegali się wówczas o trzyletnie finansowanie wynoszące 300 tys. zł na każdy rok. Wydarzenie co roku otrzymywało dofinansowanie z programu Promocja czytelnictwa.

Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe i miasto odwołali się wówczas od decyzji ministerstwa, zorganizowali również internetową zbiórkę.