Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieżowców w slalomie kajakowym w Krakowie

Największa impreza kajakowa w tym roku w Polsce odbędzie się Krakowie, czyli w stolicy polskiego kajakarstwa slalomowego. To tu już od pierwszego do czwartego października najlepsi młodzi zawodnicy z Europy zmierzą się w walce o czempionat starego kontynentu.

Na starcie zobaczymy ponad 200 zawodników z 23 krajów, wśród z nich wielu wybitnych zawodników, który zdobywali już medale na seniorskich imprezach.

W bardzo mocnym składzie wystartuje Polska reprezentacja zarówno juniorów, jak i młodzieżowców, wśród rodzimych zawodników jest kilku pretendentów do medali.
Wśród młodzieżowców w kajaku będzie to Klaudia Zwolińska, która również wystartuje w konkurencji kanadyjek, gdzie razem z Aleksandrą Stach, która też będzie startowała w kajaku, będą poważnym zagrożeniem dla konkurentek. Ola o swoim starcie na jej domowym torze mówi tak:

- Bardzo się cieszę, że w Krakowie odbędą się Mistrzostwa Europy juniorów i Młodzieżowców. Jesteśmy na ostatniej prostej treningów, spragnieni ścigania się w zawodach rangi międzynarodowej. Coroczny start na Kolnej staje się powoli tradycją, kolejny rok z rzędu możemy walczyć „u siebie".

W konkurencji kajakarzy liczymy na dobre występy Jakuba Brzezińskiego i Krzysztofa Majerczaka, a wśród kanadyjkarzy do faworytów zaliczać się będzie Kacper Sztuba. O swoim starcie na zwodach mówi tak: 

- Zbliżające się Mistrzostwa Europy to dla mnie osobista potyczka, ponieważ w tamtym roku zająłem najgorsze dla zawodnika - 4. miejsce na Mistrzostwach Świata właśnie na krakowskim torze. Cel na te zawody jest jak na każde inne, czyli dać z siebie wszystko, a wynik przyjdzie sam. Jak to się mówi: formę ocenia się po kwalifikacjach, ale sądząc po ostatnim występie na Mistrzostwach Europy seniorów w Pradze, mogę być spokojny. Nie można także zapomnieć o wielu wspaniałych zawodnikach zza granicy, którzy już meldowali się na podium imprez międzynarodowych.

W walce o medale juniorskie niespodziankę może sprawić młodziutka Dominika Brzeska, która już zdążyła zadebiutować w kadrze seniorskiej na mistrzostwach Europy w Pradze. We wrześniu tego roku Dominika zapytana przed zawodami o swoją formę wypowiada się bardzo optymistycznie:

- Jestem pozytywnie nastawiona i przygotowana po ostatnim starcie w Pradze. Moje założenie to zjechać dobre przejazdy na tyle, na ile mnie stać i zobaczymy, czy to wystarczy, czy nie.

W podobnym tonie wypowiada się Tadeusz Kuchno, który wystartuje w K1 mężczyzn:

W tegoroczne przygotowania byłem zaangażowany w 100%, co potwierdza progres, jaki zrobiłem. Na Mistrzostwach Europy poprzeczkę stawiam sobie wysoko, ale jak do każdych zawodów i do tych podchodzę z pokorą.

W kategorii juniorów wśród kanadyjkarzy jednym z faworytów będzie Szymon Nowobilski, który rok temu na torze w Krakowie wywalczył Wicemistrzostwo Świata, w tym roku na pewno będzie walczył o medal, co potwierdzają jego słowa:

- Długo wyczekiwane jedyne dla mnie zawody mistrzowskie w tym sezonie, cieszę się ogromnie, że pomimo ciężkiej sytuacji na świecie ta impreza się jednak odbędzie, w dodatku u nas w kraju. W ubiegłym roku na tym torze wywalczyłem srebro na Mistrzostwach Świata, a teraz chciałbym dołożyć do tego złoty medal z Mistrzostw Europy. W tym roku czuję się bardzo pewnie i spokojnie, dlatego że jestem bardzo dobrze przygotowany do tych zawodów, ciężko przepracowałem okres przygotowawczy, włożyłem w to ogrom sił i pracy, którą, mam nadzieję, będzie widać w moim występie.

Mistrzostwa te zapowiadają się bardzo ciekawie, mimo obostrzeń, jakich należy przestrzegać, trybuny toru kajakowego Kolna będą otwarte dla kibiców, co na pewno ucieszy wszystkich fanów kajakarstwa slalomowego. Organizatorzy kolejny już raz udowadniają, że należą do światowej czołówki, jeśli chodzi o organizację zawodów kajakowych. Od 2015 roku jest to już 6. międzynarodowa impreza rangi mistrzowskiej w Krakowie.

Aby się o tym przekonać, warto zobaczyć to na żywo, na torze lub w Internecie, gdzie będzie można śledzić relacje live z zawodów.

Do zobaczenia na Kolnej!