„Modrzejówka” w końcu się doczekała. Wkrótce rusza remont zabytkowej willi

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI

W drugi tygodniu września ropocznie remont willi „Modrzejówce”. Zakres prac jest bardzo szeroki, ponieważ to jest przede wszystkim wymiana całego pokrycia dachowego oraz wymiana stropów. Dodatkowo prace będą prowadzone nad całą elewacją budynku. To jednak nie wszystko.

Prace obejmą również utrzymanie zabytkowych elementów, które się znajdują w budynku, zwłaszcza sztukaterii drewnianych.

Willa należąca niegdyś do Heleny Modrzejewskiej dziś jest własnością Arcybractwa Miłosierdzia. – Wszystkie konieczne pozwolenia już mamy, przetarg na wykonawcę został rozstrzygnięty. Obecnie przy „Modrzejówce” są już ekipy, które porządkują teren, by już po 9 września mogły wejść pierwsze firmy budowalno-remontowe – mówi nam pełnomocnik Arcybractwa ks. Łukasz Michalczewski.

Całość prac i inwestycji związanej z remontem willi będzie kosztowała prawie 4 mln zł, czego 3,4 mln zł to dotacja z Polskiego Ładu. Reszta to wkład własny Arcybractwa Miłosierdzia. Prace potrwają około 1,5 roku. – Tak też musimy rozliczyć dotację, więc chcemy się w tym czasie zmieścić – dodaje duchowny.

Za społeczne pieniądze – na społeczny cel

Jak udało nam się dowiedzieć, obecnie trwają rozmowy, kto po zakończonym remoncie zaadaptuje ten ośrodek. Ksiądz Michalczewski chce, by to miejsce służyło do celów społecznych. – Szczególnie, że duże środki pozyskaliśmy rzeczywiście na ten cel od państwa, więc jest to naturalna kolej rzeczy. Liczymy tu na zainteresowanie czy to miasta Kraków czy jednostek samorządowych czy państwowych. które chciałyby tam prowadzić zgodne z misją Arcybractwa działania społeczne – tłumaczy.

Jeśli żadna z takich jednostek nie zgłosi się to wtedy, według zapowiedzi, w „Modrzejówce” będzie prowadzona działalność komercyjna, np. przedszkole. W zabytkowej willi znajdzie się również siedziba fundacji imienia Heleny Modrzejewskiej, wraz z izbą pamięci poświęconą artystce. Będzie to również miejsce spotkań, w którym będzie możliwość zgłębienia jej dziedzictwa.

Mieszcząca się przy al. Grottgera XIX-wieczna willa „Modrzejówka” należała niegdyś do wybitnej aktorki, obywatelki i filantropki – Heleny Modrzejewskiej, która planowała spędzić tu resztę swojego życia. Część budynku zamierzała też przeznaczyć na działalność związaną z kulturą i edukacją. W willi, której forma nawiązuje do architektury uzdrowiskowej, zachował się jeszcze oryginalny drewniany ganek. Szczątkowo przetrwał też dawny ogród, niegdyś obsadzony modrzewiami.

W roku 2000 „Modrzejówka” została wpisana do rejestru zabytków.