Muzeum Armii Krajowej będzie miało oddział w Nowej Hucie. Budynek czeka na remont

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Armii Krajowej przejęło budynek Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie. W przyszłości na pierwszym piętrze obiektu powstanie nowa wystawa, na której będą prezentowane cenne zbiory Muzeum Czynu Zbrojnego w nowoczesnej aranżacji.

Muzeum Armii Krajowej dopełnia ostatnie formalności związane z administrowaniem budynkiem na os. Górali 23. Instytucja przejęła go w użytkowanie na 30 lat po Małopolskiej Fundacji Dom Kombatanta Rzeczypospolitej Polskiej Muzeum Czynu Zbrojnego.

Obiekt liczący ponad 600 m2 czeka remont. W przyszłości na pierwszym piętrze budynku powstanie nowa wystawa, na której będą prezentowane cenne zbiory Muzeum Czynu Zbrojnego w nowoczesnej aranżacji.

Na parterze będą się mieścić kawiarnia, sklepik muzealny i pomieszczenia biurowe, natomiast na drugim piętrze sala konferencyjna. Konieczne będzie też dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Miliony na remont

Plany modernizacyjne są wstępnie przewidziane na lata 2023-2024, jednak wszystko będzie zależeć od kondycji finansowej miasta. Muzeum wnioskuje na ten cel o kwotę w wysokości 10,5 mln zł.

– W 2022 roku działalność instytucji będzie w znacznym stopniu ograniczona, ponieważ dotychczasowa wystawa stała zostanie całkowicie zlikwidowana ze względu na konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji i renowacji zbiorów po ich przejęciu przez Muzeum AK – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Barbara Zięba-Godula, rzeczniczka Muzeum AK.

Hołd dla nowohucian

Od kilku miesięcy nad scenariuszem stałej wystawy pracuje specjalnie powołany zespół. W jego skład wchodzą dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Jarosław Klaś, dr Wojciech Paduchowski – kustosz Muzeum AK, Piotr Makuła – kierownik działu wystaw Muzeum AK, dr hab. Łukasz Sarnat, prof. ASP odpowiedzialny za projekt plastyczny i zastępczyni dyrektora Muzeum AK Joanna Mrowiec. Całość prac koordynuje dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP.

Główne cele wystawy to oddanie hołdu założycielom muzeum i mieszkańcom walczącym na różnych frontach konfliktów zbrojnych oraz zaprezentowanie cennych zbiorów Muzeum Czynu Zbrojnego w nowoczesnej aranżacji.

Cenne eksponaty

Eksponaty zostały przekazane przez pracowników Kombinatu Metalurgicznego i mieszkańców Nowej Huty. Zostaną pogrupowane w wątki tematyczne i będą stanowić oś narracji.

– Dla zespołu ważne było to, aby zaprezentować czyn zbrojny poprzez ludzi, którzy ceniąc nade wszystko dobro ojczyzny odważnie walczyli – najpierw o jej odrodzenie po okresie zaborów, a następnie o utrzymanie tej wolności – zarówno podczas I, jak i II wojny światowej. Postanowiono także oddać hołd tym, którzy nie zważając na niebezpieczeństwo stawiali opór komunistycznej nawale. Na wystawie będzie obecna również Małopolska Fundacja Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego, gdyż wystawa nie może powstać bez nawiązania do historii i miejsca, jakie MCZ zajmuje w świadomości lokalnej – zaznacza rzeczniczka Muzeum AK.

Otwarcie Muzeum Czynu Zbrojnego dla zwiedzających zależy od decyzji w sprawie finansowania inwestycji, a następnie od postępu procesu budowlanego.

Dotychczasowa wystawa nieczynna

Budynek na os. Górali 23 jest już nieczynny dla zwiedzających. Małopolska Fundacja Dom Kombatanta RP – Muzeum Czynu Zbrojnego poinformowała, że ekspozycja w Muzeum Czynu Zbrojnego pozostaje nieczynna do odwołania.

Powodem jest przekazanie zbiorów Muzeum AK. Jak zaznaczali przedstawiciele fundacji w jednej z informacji w mediach społecznościowych, w budynku przy os. Górali 23 będą funkcjonowały dwie jednostki: Małopolska Fundacja Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego oraz Muzeum Armii Krajowej Oddział Nowohucki – Czynu Zbrojnego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
News will be here