Muzeum Fotografii. Do zabytkowej willi przy Józefitów zawitała nowoczesność [ZDJĘCIA]

Odwiedziliśmy wyremontowany oddział Muzeum Fotografii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Fotografii w połowie września otworzy swój oddział przy ul. Józefitów. Zabytkowa willa stała się po remoncie nowoczesnym centrum magazynowo-koserwatorskim, digitalizacyjnym i badawczym.

Plan był taki: 26 czerwca pierwsi odwiedzający mieli przekroczyć próg świeżo wyremontowanego oddziału Muzeum Fotografii przy ul. Józefitów 16.

Niestety, plany pokrzyżowała oczywiście pandemia koronawirusa. Teraz pracownicy muzeum przygotowują się do otwarcia w połowie września.

Kamienica przy Józefitów zmieniła się w nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie, digitalizacyjne i badawcze. Prace trwały od stycznia do czerwca 2019 roku, a koszt remontu i wyposażenia obiektu to prawie 26 mln zł.

Po wyremontowanym budynku oprowadził nas dyrektor muzeum, Marek Świca.

Czas na zwiedzanie

– Tworząc nowy program funkcjonalny dla budynku przy ul. Józefitów 16, nawiązaliśmy do idei muzeum w pełni dostępnego dla publiczności – zwraca uwagę Świca.

Jednym z pierwszych takich miejsc, pełniących funkcję m.in. magazynów studyjnych, jest Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa.

– My poszliśmy kilka kroków do przodu, bo skupiamy tutaj wszystkie muzealne funkcje, które odpowiadają za prawidłowe zarządzanie zbiorami. Czyli od momentu wejścia obiektu, poprzez ewidencjonowanie, opracowywanie, konserwację, digitalizację oraz przechowywanie – wymienia dyrektor MuFo.

Teraz pracownie konserwatorskie, fotograficzne i digitalizacyjne, przestrzenie magazynowe, magazyny studyjne i pomieszczenia biurowe mieszczące się na siedmiu kondygnacjach czekają na przeprowadzkę pracowników i muzealne zbiory.

Za kulisami

Wystaw fotografii jednak tu nie zobaczymy – będzie można je oglądać w budynku Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22. To właśnie w tym miejscu będzie się mieścić główna siedziba muzeum z przestrzeniami wystawienniczymi, biblioteką i czytelnią.

Przy ul. Józefitów będziemy natomiast mieli okazję zajrzeć za kulisy funkcjonowania muzeum.

– Odwiedzający nasz oddział z bliska zobaczą, jak na co dzień funkcjonuje muzeum w tych obszarach, które nadal powszechnie są w placówkach muzealnych niedostępne dla publiczności i w tym upatrujemy największą wartość i atut tego miejsca – kontynuuje Świca.

Oprócz tego będzie to też miejsce spotkań, wykładów i działań edukacyjnych. Nie zabraknie propozycji dla zainteresowanych filmem i sprzętem fotograficznym.

W „sali kinowej”

W magazynach studyjnych muzeum zostanie zaprezentowany sprzęt kinematograficzny, aparaty i sprzęt fotograficzny produkowany w Polsce.

– Dzięki przywróceniu rozwiązań architektonicznych zrealizowanych w trakcie przebudowy w czasie II wojny światowej – mamy tu też nową przestrzeń, która z racji historycznej funkcji, jaką pełniła kiedyś, otrzyma nazwę „sala kinowa”. Zwiedzający będą mieli możliwość spotkań z kustoszami, będziemy organizować dni eksperckie, a osoby interesujące się fotografią dowiedzą się, jak zabezpieczać, przechowywać fotografie – zdradza dyrektor muzeum.

Podkreśla, że w ramach pracowni digitalizacyjnej muzeum stworzyło chyba największą w Krakowie ciemnię fotograficzną.

– I to jest kolejna wartość dodana, jaką pozyskaliśmy w ramach remontu – ocenia Marek Świca.

Zabytkowa willa przy ul. Józefitów jest siedzibą Muzeum Fotografii od 1992 roku. Została wybudowana w latach 1923–1925. Podczas II wojny światowej została zaadaptowana i częściowo przebudowana przez hitlerowskich okupantów na budynek administracyjny.

Po zakończeniu wojny, działała tu tzw. Prafilmówka Krakowska, którą uznawano za początek państwowego szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce. W 1950 roku obiekt przejęło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i do końca lat 80. XX wieku działało tu biuro paszportowe.