Na czytanie nigdy nie jest za późno. Literackie wyzwania prosto z Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

52 książki w rok? Dlaczego nie! Pochodzący z Krakowa Marcin Gnat już po raz ósmy rzuca czytelnikom literackie wyzwanie. Trwa również druga odsłona akcji „52 tygodnie z Biblioteką Kraków”.

Wyzwanie 52 Book Challenge PL ruszyły dokładnie 31 grudnia 2021 roku. Po miesiącu udział zadeklarowało ponad 9 tys. osób z całej Polski. Chociaż wydarzenie trwa, nadal można do niego dołączyć.

– Czy będziesz w stanie czytać jedną książkę co tydzień, przez cały rok? Sprawdź się i dołącz do naszej społeczności książkomaniaków – zachęca inicjator wydarzenia Marcin Gnat.

Jak przyznaje, pomysł na wyzwanie wziął się przede wszystkim z osobistej potrzeby czytania więcej.

– Sprawdzenia, ile będę w stanie przeczytać w roku kalendarzowym, który na ogół ma 52 tygodnie. Od samego początku nie narzucałem uczestnikom i uczestników żadnych szczególnych ram - każdy może czytać takie książki, jak chce, w formacie, jaki mu pasuje, a więc audiobooki i ebooki również wchodzą jak najbardziej w grę. Myślę, że w dużej mierze właśnie to zadecydowało o powodzeniu wyzwania – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Marcin Gnat.

W pierwszej edycji wyzwania w 2015 roku udział wzięło ponad 102 tys. osób.

– Pomimo upływu lat – a to już ósma edycja wyzwania – co rok dołączają do niego kolejne osoby liczone w tysiącach – zaznacza nasz rozmówca. – Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że jest to jedna z najbardziej popularnych akcji czytelniczych w Polsce, a warto wspomnieć, że została zorganizowana praktycznie jednoosobowo, przy budżecie wynoszącym zero złotych.

Do akcji można dołączyć tutaj.

52 tygodnie z Biblioteką Kraków

Wyzwanie dla fanów literatury (i nie tylko) przygotowała również Biblioteka Kraków. Trwa akcja „52 tygodnie z Biblioteką Kraków”. Celem inicjatywy jest przeczytanie minimum jednej książki na tydzień.

To już druga odsłona akcji, ale tym razem w nieco zmienionej formie.

– Chcemy stworzyć przestrzeń – internetową, bezpieczną, pozwalającą na wymianę opinii oraz czytelnicze mięsne dyskusje. Gdzie? Na Facebooku – link do grupy – informują bibliotekarze.

Akcja potrwa do końca roku. By nieco pomóc czytelnikom, biblioteka przygotowała listę 52 kategorii, na których można opierać całe wyzwanie.

– Co tydzień na facebookowej grupie będzie pojawiał się post z naszym książkowskazem – informuje Biblioteka Kraków.

comments powered by Disqus