Na kampusie AGH pojawiły się zbiorniki retencyjne

fot. mat. prasowe AGH

30 zbiorników retencyjnych zainstalowanych zostało na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Powodem były zdarzające się w ubiegłych latach lokalne zalania piwnic.

Dzięki zbiornikom budynki uczelni chronione są przed wodą wdzierająca się wcześniej do niektórych pomieszczeń, a gromadzona woda może być wykorzystywana do nawadniania roślinności.

– 30 zbiorników retencyjnych jest wkomponowanych w otoczenie budynków i zieleńców. 20 z nich jest w stanie zgromadzić 5 tys. dm 3, pozostałe 10 zbiorników gromadzą po 2,5 tys. dm 3 wody. Tym samym, gdyby założyć całkowite wypełnienie zbiorników to łączna ilość zgormadzonej w ten sposób wody wynosi ok. 125 tys. litrów – informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH.

Bufor bezpieczeństwa dla infrastruktury

Zainstalowanie zbiorników ma na celu zabezpieczenie budynków, sprzętu oraz pomieszczeń przed podtopieniami, które zdarzały się w poprzednich latach. Ich powodem jest brak rozdzielenia w Krakowie kanalizacji deszczowej od sanitarnej, a retencjonowanie wody w 30 zbiornikach pozwoli opóźnić jej spływ do kanalizacji.

– Woda zbierana w ten sposób może uchronić kanalizację przed jej nadmiernym i gwałtowanym wypełnieniem. Z szacunkowych danych wynika, że w zeszłym roku z centralnej części kampusu do odprowadzenia było w momencie najbardziej intensywnych opadów ponad 500 m 3 wody w ciągu godziny. Taka ilość znacznie przekracza możliwości kanalizacji – wyjaśnia Anna Żmuda-Muszyńska.

Jak podkreślają władze uczelni, to między innymi dzięki zbiornikom udało się uchronić infrastrukturę AGH przed intensywnymi opadami w tym roku. Zainstalowane zbiorniki stanowią nie tylko bufor bezpieczeństwa dla infrastruktury, ale także korzyść dla terenów zielonych. Woda w nich gromadzona jest bowiem wykorzystywana do podlewania ozdobnych rabat czy zieleńców.

News will be here