AGH uruchomiło najpotężniejszy superkomputer w Polsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W centrum danych AGH na Ruczaju uruchomiono superkomputer o najwyższej mocy obliczeniowej w Polsce i 105. na świecie. Athena osiąga moc obliczeniową 7,7 PetaFlopsów. To już trzeci superkomputer AGH, który wykonuje miliony godzin obliczeniowych dla polskiej nauki.

We wtorek, 4 października w centrum danych i serwerowni AGH przy ul. Podole uruchomiono superkomputer Athena osiągający teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów. To zapewnia maszynie zajęcie 105. miejsca na światowej liście TOP500 superkomputerów o najwyższej mocy obliczeniowej. Jest to też najszybszy superkomputer w Polsce.

– Athena to obecnie flagowy superkomputer Cyfronetu AGH. Udostępniamy polskim badaczom infrastrukturę obliczeniową zarówno do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych (HPC), jak i do stosowania metod sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) – mówi prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor Cyfronetu AGH. – Moc obliczeniowa Atheny dla obliczeń AI to prawie 240 PetaFlopsów!

Konfiguracja Atheny obejmuje: serwery z procesorami AMD EPYC (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100.

Niezbędnym elementem umożliwiającym wykorzystanie tak dużej mocy obliczeniowej w efektywny sposób jest zapewnienie wysokowydajnej sieci wewnętrznej superkomputera (o przepustowości 4 x 200 Gb/s na serwer) oraz bardzo szybkiego podsystemu dyskowego. Jest on zbudowany w oparciu o otwarte oprogramowanie, używane również w systemach dyskowych superkomputerów Prometheus i Ares oraz dedykowane serwery dyskowe. System został zainstalowany w Centrum Danych Podole oraz zintegrowany z infrastrukturą PLGrid (Polska Infrastruktura Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej).

– Uruchomiona dziś uroczyście Athena swoją wielką moc obliczeniową osiąga dzięki procesorom graficznym GP GPU. Są to bardzo nowoczesne i bardzo wydajne akceleratory A100 SXM4 firmy Nvidia. Architektura Atheny przeznaczona jest przede wszystkim dla obliczeń metodami sztucznej inteligencji oraz dla potrzeb medycyny, w tym walki z pandemią Covid-19 – dodaje prof. Kazimierz Wiatr.

News will be here