Nagroda Conrada. „Miasto bajka” najlepszym literackim debiutem roku

Laureatka Nagrody Conrada Paulina Siegień fot. Mat. prasowe KBF

Paulina Siegień, autorka reportażu „Miasto bajka” opowiadającym o Kaliningradzie, została laureatką Nagrody Conrada. Pisarka zdobyła wyróżnienie dzięki głosom czytelników i decyzji kapituły.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas uroczystej gali, która zwieńczyła 14. edycję jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce – Festiwalu Conrada. Po pandemicznych zawirowaniach czytelnicy znów mogli spotkać się twarzą w twarz z twórcami z całego świata, m.in. Carmen Marią Machado, Marianą Enriquez czy Mohamedem Mbougar Sarrem.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły także rozmowy z polskimi twórcami, takimi jak Szczepan Twardoch, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik czy Weronika Gogola.

Kaliningrad bohaterem „Miasta bajki”

W niedzielę, 30 października, odbyła się Gala Nagrody Conrada, podczas której po raz 8. przyznano wyróżnienie za najlepszy debiut prozatorski minionego roku.

– Zależy nam, by w polu literackim wzmacniać nowe, odważne głosy. Wspieramy twórczynie i twórców, którzy mają własne spojrzenie na rzeczywistość i jednocześnie zachęcamy wydawców, by nie obawiali się publikować książek debiutantów. Bez nich nasza wspólnota byłaby uboższa – mówiła Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

Nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł, statuetkę, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego” otrzymała Paulina Siegień – z wykształcenia etnografka i filolożka rosyjska, z zawodu dziennikarka i tłumaczka.

Laureatka tegorocznej nagrody przez lata pisała korespondencje z obwodu Kaliningradzkiego dla „Gazety Wyborczej” i to właśnie Kaliningrad stał się głównym bohaterem książki „Miasto bajka”, ukazanej nakładem Wydawnictwa Czarne. Paulina Siegień, w swoim reportażu, ukazuje, że historia ściśle łączy się ze współczesnością, wpływając na mieszkańców i atmosferę miejsca.

Wśród nominowanych tytułów znalazły się także: „Szalej” Moniki Drzazgowskiej (Wydawnictwo Literackie), „Story Jones” Krzysztofa Pietrali (Meth), „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego (Książkowe Klimaty) i „Czarnolas” Jagi Słowińskiej (Ha!art).