Schulz, Janina Turek i Natalia LL. Jesienne wystawy w MOCAK-u [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK można już oglądać trzy nowe wystawy. Są to „Bruno Schulz: Sex-Fiction”, Janina Turek „Życie zapisane w 745 zeszytach” oraz Natalia LL „Erotyczne prowokacje”.

Jesień w MOCAK-u zapowiada się interesująco. A to za sprawą nowych ekspozycji, które pojawiły się w przestrzeni muzeum.

Pisarz i artysta

W Galerii Beta do 19 lutego 2023 roku na zwiedzających czeka kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza – polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia.

Wystawa ta wpisuje się w szerszy program prezentacji twórców, którzy działali na pograniczu różnych dziedzin. Schulz znany jest przede wszystkim jako pisarz, jednak warto wiedzieć, że był też świetnym artystą wizualnym – mówi Monika Kozioł z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Na ekspozycji zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne rysunki Brunona Schulza, choć ze względów konserwatorskich w dużej mierze prezentowane są również kopie. Przygotowany został także eksperyment z autoportretami. Z większych kompozycji wycięto przedstawienia twarzy artysty i ułożono w ciągu analizującym jego psychikę.

Wystawie towarzyszy publikacja, która poddaje dzieła Schulza analizie i interpretacji. Kuratorką ekspozycji jest Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

Codzienne zapiski

W Galerii Alfa prezentowane są z kolei wybrane dzienniki Janiny Turek, które zostały zakupione do Kolekcji MOCAK-u w 2016 roku. Muzeum posiada łącznie 745 zeszytów, podzielonych na 36 kategorii, takich jak „Spotkania Przypadkowe”, „Prezenty Dawane”, „Spacery Dalsze”, „Lektura”, „Sport”, „Tańce”, „Teatr” czy „Rzeczy Znalezione”.

– Te kategorie obejmowały wszystkie rzeczy, których doświadczamy na co dzień, ale często je pomijamy lub nie przywiązujemy do nich wagi. Janina Turek zapisywała nawet prezenty, które dostawała czy przedmioty znalezione. Jej dzienniki to zbiór pokazujący apoteozę codzienności, ale ze względu na zapisywanie takich wydarzeń jak udział w wyborach, są też dokumentem najnowszej historii – tłumaczy Monika Kozioł, kuratorka wystawy „Życie zapisane w 745 zeszytach”.

Codzienne zapiski Janina Turek prowadziła w tajemnicy przed najbliższymi od 1943 roku do 2000, czyli łącznie przez 57 lat. Dzienniki te ujrzały światło dzienne dopiero po jej śmierci, gdy odnalazła je córka.

– Janina Turek stosowała kody kolorystyczne, dzięki czemu zeszyty mają ciekawą szatę wizualną. Każdy rok miał swój kolor i był podkreślony trzema liniami. Te kolory powtarzały się co 10 lat. Jeśli 1943 miał czerwoną barwę, to 1953 i 1963 również – dodaje Monika Kozioł.

Wystawę uzupełniają zdjęcia z rodzinnego archiwum, pocztówki, filmowy wywiad z córką Janiny Turek oraz publikacja. Ekspozycja będzie dostępna do 19 lutego 2023 roku.

Erotyczne prowokacje

W Galerii Re można natomiast zobaczyć prace Natalii LL – uznawanej za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Wystawa „Erotyczne prowokacje” powstała na bazie zbiorów MOCAKU i jest hołdem złożonym artystce, która zmarła w sierpniu 2022 roku.

– Zdecydowaliśmy, że pokażemy wszystkie prace z naszej Kolekcji. Ten zbiór liczący ponad 40 fotografii nigdy nie był w całości prezentowany w MOCAK-u, więc to wydarzenie ma też charakter premierowy – mówi Monika Kozioł, kuratorka wystawy Natalii LL.

Głównym trzonem ekspozycji są fotografie z lat 70., pochodzące z ikonicznych, najbardziej znanych cykli artystki, czyli „Sztuka konsumpcyjna” i „Sztuka postkonsumpcyjna”. Natalia LL zderza w nich codzienną czynność jedzenia z seksualną sugestią.

– Z jednej strony prace te interpretuje się jako pokaz nieskrępowanej seksualności kobiecej, ale mogą stanowić także krytykę nadmiernego konsumpcjonizmu. Tu jest bardzo dużo sugestii i tropów interpretacyjnych, które widzowie mogą odkryć, zwiedzając wystawę – wyjaśnia Monika Kozioł.

Ekspozycja Natalia LL „Erotyczne prowokacje” prezentowana będzie do 30 grudnia w Galerii Re.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystaw.