Najdroższy zabytek w Małopolsce, który możesz kupić. Zrujnowany pałac za 7 mln zł

Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach fot. materiały prasowe

Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach znalazł się na liście 8 najdroższych polskich zabytków, opracowanej przez analityków HRE Investments. Właściciel żąda za tę nieruchomość niemal 7 mln zł.

– Przyjrzeliśmy się polskim zabytkom wystawionym na sprzedaż i wybraliśmy 8 najdroższych pałaców i dworów. Zaklęta w murach historia to największy atut tysięcy dworów i pałaców rozsianych po całym naszym kraju. Okazuje się, że zabytki takie można nie tylko zwiedzać, ale również w nich zamieszkać. Są to też idealne miejsca, do prowadzenia hotelu czy restauracji – mówi Oskar Sękowski, analityk HRE Investments.

Pałac w Małopolsce

Pałac Skrzyńskich w znalazł się na 6. pozycji w rankingu najdroższych zabytków możliwych dziś do kupienia. To propozycja dla osób, które nie chcą kupować zaadaptowanych już nieruchomości, lecz urządzić ją całkowicie od podstaw po swojemu. Taką ofertę odnajdziemy w Zagórzanach.

Pałac może wydawać się na pierwszy rzut oka ruiną, lecz posiada on wysoką wartość historyczną i ma zdecydowanie potencjał inwestycyjny. Pomimo stanu budynku, jego cena nie odbiega od wyremontowanych już obiektów. Właściciel żąda bowiem 6,9 mln zł.

Pałac ukończono w 1834 roku, a projekt opracowała Franciszka Maria Lanci na zlecenie Tadeusza Skrzyńskiego. W okresie międzywojennym obiekt uchodził za jedną z najcenniejszych rezydencji zabytkowych w Polsce. Powierzchnia użytkowa tej nieruchomości to prawie 3 tys. m kw., na którą składają się aż trzy kondygnacje. Budynek otacza park o powierzchni 14 ha ze stawem.

W 2008 roku rozpoczęty został remont pałacu. Od tego czasu budynek pokryto dachem, odbudowano zniszczone części murów poddasza i II piętra. Dodatkowo odrestaurowano prawie całe jedno piętro obiektu.

Pałac i hotel za 16 mln złotych

W województwie opolskim znajduje się najdroższa nieruchomość z zestawienia. Przedmiotem oferty jest barokowy zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1730-1750. Cały obiekt to 2,8 tys. m kw. powierzchni użytkowej oraz 24 ha otaczającej go działki. Całość kupić można za 16 mln złotych.

Za tę cenę staniemy się jednak właścicielem zabytkowego pałacu, w którym obecnie znajduje się ekskluzywny hotel. Dodatkowo wejdziemy w posiadanie zabytkowej powozowni, domków kempingowych, karczmy nad stawem, stajni z 6 boksami i boiska piłkarskiego. Na 24-ha działce znajdziemy również park ze stawem i wyspą oraz strumieniem, który przecina całą posiadłość. Wszystkie te obiekty stwarzają atrakcyjną ofertę rozrywki – możemy łowić ryby, pływać łódką, jeździć konno czy po prostu spacerować alejami w otoczeniu drzew.

Pałac mieści 25 eleganckich pomieszczeń, w których znajdziemy również komnaty i apartamenty. Łącznie obiekt posiada 60 miejsc noclegowych. Dodatkowo do hotelu przynależy restauracja mogąca pomieścić 150 gości.

Zamek na ziemi kłodzkiej

Kolejny obiekt wpisany do rejestru zabytków to zespół zamkowo-pałacowy w Międzylesiu, w województwie dolnośląskim. Pierwsze informacje mówiące o budowie kompleksu sięgają XIV wieku, ale jego zasadniczą budowę datuje się na wiek XVI-XVII. Zespół położony jest nieopodal kłodzkiego rynku miejskiego i jest otoczony parkiem ze stawem o powierzchni prawie 2 ha. Całkowita powierzchnia użytkowa pałacu wraz z resztą zabudowań to 9 tys. m kw.

Podobnie jak opolski obiekt tak i tutaj obecnie mieści się hotel. Oferuje 70 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie. Do atrakcji zaliczyć można działającą galerię sztuki współpracującą z Muzeum Ziemi Kłodzkiej, kino plenerowe, strefę SPA czy basen mieszczący się w lochach zamku.

Cena wywoławcza pałacu to obecnie prawie 2 mln euro, ale netto. Przeliczając na złotówki oraz dodając do ceny podatek VAT, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 11,3 mln złotych.

Na pozostałych pozycjach w zestawieniu analityków znajdziemy pałac w Rudnie, pałac na ziemi lubuskiej, Pałac Myśliwski w Łodzi, neogotycki pałac w Wielkopolsce oraz tzw. pałac na wodzie w woj. zachodniopomorskim.

comments powered by Disqus