Najlepsi skrzypkowie jazzowi w jednym miejscu

Letni Festiwal Jazzowy fot. Adam Frączek

Już dziś w muzeum Manggha odbędzie się wielki finał międzynarodowego konkursu zrzeszającego najlepszych skrzypków jazzowych na świecie. Konkurs poświęcony jest wybitnemu muzykowi Zbigniewowi Seifertowi. Prace nad przygotowaniem wydarzenia trwały niemal siedem lat.

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta trwa od 16 lipca, a już w sobotę 19 lipca o godzinie 19.00 w Centrum Manggha miłośnicy muzyki jazzowej będą mogli usłyszeć najlepszych z 63 uczestników konkursu, którzy przyjechali do Krakowa z różnych stron świata, by zaprezentować swoje umiejętności, ale też uczcić talent wybitnego skrzypka Zbigniewa Seiferta. – Zgłosili się ludzie z całego świata: od Australii i Japonii po Stany Zjednoczone – wymienia w rozmowie z LoveKraków.pl pomysłodawczyni i inicjatorka konkursu Małgorzata Jantos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa, przewodnicząca Rady Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Warto poznać to nazwisko

Do finału Międzynarodowego Konkursu Skrzypków Jazzowych zakwalifikowało się pięcioro uczestników, w tym trzech Polaków: Bartosz Dworak, Roman Janoska i Dawid Lubowicz. – Podczas finału będziemy mogli usłyszeć tych, którzy nie tylko są najlepszymi, dobrze zapowiadającymi się skrzypkami jazzowymi na świecie, ale którzy znają twórczość krakowskiego skrzypka Zbyszka Seiferta – dodaje i zwraca uwagę, że muzycy na całym świecie znają człowieka, który zmarł przed 33 rokiem życia, a tyle zrobił dla muzyki i dla Krakowa. – Dwa dni temu rozmawiałam w Piwnicy Pod Baranami z młodymi ludźmi z Meksyku i Portugalii, którzy przyjechali do Polski studiować grę na skrzypcach i oczywiście znają twórczość Seiferta – mówi Jantos. – Dobrze byłoby, aby i w Polsce znano jego nazwisko – zauważa.

Prace nad konkursem trwały prawie siedem lat. – Trzeba było dotrzeć do zainteresowanych osób, zebrać fundusze, zapewnić wysoki poziom jurorów – wylicza inicjatorka konkursu. – To, co się wydarzyło przerosło nasze wyobrażenie – dodaje. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego Piwnicy pod Baranami.