Najwyższy komin w Krakowie czeka wielkie malowanie

fot. PGE Energia Ciepła S.A.

Spółka PGE Energia Ciepła poinformowała o remoncie wyższego z kominów elektrociepłowni w Łęgu. Mieszkańcy na pewno zauważą jego efekty.

Komin krakowskiej elektrociepłowni ma 260 metrów i został zbudowany w latach 70. Na co dzień pozostaje wyłączony, ale jest potrzebny w sytuacjach awaryjnych oraz podczas rozruchu kotłów. W ubiegłym roku podjęto decyzję o jego remoncie i właśnie zaczyna się modernizacja jego zewnętrznej części.

Najpierw mycie

Na samym początku zostanie usunięte biało-czerwone oznakowanie oraz warstwa zabezpieczająca powierzchnię komina. – W pierwszej fazie remontu komina warstwa zabezpieczająca zostanie usunięta strumieniem wody z pomp o ciśnieniu 350 bar. Dla porównania, w myjniach samochodowych korzysta się z pomp o ciśnieniu od 120 do 140 bar. Jest to technologia hydrodynamiczna, bez użycia detergentów. Prace będą odbywały się ze specjalnych podestów przymocowanych do torów jezdnych, będących integralnym elementem galerii – mówi Krzysztof Parys, dyrektor techniczny elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

Nowy wzór

Następnie zabezpieczone zostaną zarysowania i ubytki płaszcza żelbetowego, które są efektem blisko pięćdziesięcioletniej eksploatacji tej budowli. Później położona zostanie nowa warstwa zabezpieczająca powierzchnię komina, a następnie komin zostanie pomalowany.

Mieszkańcy na pewno zauważą zmianę, ponieważ nie ograniczy się ona do tego, że kolory będą czyste i wyraźne. Zmieni się też układ pasów. Zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego projekt przewiduje łącznie siedem pasów w kolorze białym i czerwonym, każdy o szerokości 30 metrów. Obecnie jest pasów jest jedenaście i mają różne szerokości.

Całościowo

Podczas remontu zostanie wymieniona również konstrukcja stalowa ciągów komunikacyjnych wraz z galeriami – są to widoczne z daleka charakterystyczne „drabinki” i „opaski” umiejscowione na kominie. Wymieniana konstrukcja stalowa łącznie waży około 25 ton. Prace uwzględniają również nową instalację odgromową, nową instalację elektryczną oświetlenia przeszkodowego oraz wymianę lamp.

– Remont będzie prowadzony etapami i zakończy się jesienią tego roku – mówi dyrektor Parys.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus