Nie tylko nakładki. 61 bezpieczniejszych przejść dzięki igrzyskom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na 61 przejściach dla pieszych końca maja przyszłego roku pojawi się nowe oświetlenie. Stanie się to na tych ulicach, które dzięki rządowemu dofinansowaniu przed igrzyskami europejskimi zyskują nową nawierzchnię.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisał w ostatnim czasie umowę z firmą, której zadaniem będzie najpierw przygotowanie potrzebnych projektów i dokumentów, a następnie przeprowadzenie prac w terenie.

Łącznie zostanie doświetlonych aż 61 przejść dla pieszych, na 14 ulicach lub skrzyżowaniach. Na liście znalazły się: skrzyżowanie ul. Kocmyrzowskiej i Obrońców Krzyża (6 przejść), skrzyżowanie ul. Mistrzejowickiej, Okulickiego i Fatimskiej (4 przejścia), ul. Dębowa (2 przejścia), ul. Ludwinowska (3 przejścia), ul. Jugowicka (4 przejścia), ul. Kuryłowicza (7 przejść), ul. Lea (2 przejścia), ul. Armii Krajowej (2 przejścia), ul. Królowej Jadwigi (4 przejścia), ul. Olszanicka (3 przejścia), ul. Wadowska (1 przejście), ul. Wybickiego (1 przejście), ul. Kamieńskiego (16 przejść) i ul. Herberta (6 przejść).

Wymienione wyżej lokalizacje nie są przypadkowe. To ulice, które znalazły się na liście modernizacji nawierzchni realizowanych przed przyszłorocznymi igrzyskami europejskimi. – Dzięki rządowemu dofinansowaniu mieszkańcy zyskają zupełnie inny komfort korzystania z wielu ulic w Krakowie. Nie tylko wymieniamy nawierzchnię jezdni i poprawiamy stan chodników, ale także doświetlamy znajdujące się tam przejścia dla pieszych – podkreśla Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. – To wiadomość ważna zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Dzięki tym wszystkim pracom będzie nie tylko wygodniej, ale i bezpieczniej – dodaje.

Duże zadanie

W praktyce oświetlenie przejścia to znacznie więcej niż samo zamontowanie odpowiedniej lampy. Pomijając czasochłonne przygotowanie dokumentacji i uzgodnień, w wybranych miejscach trzeba w odpowiedni sposób przygotować infrastrukturę podziemną. Po zamontowaniu słupów oświetleniowych, opraw i sterowania wykonawca musi też przywrócić otoczenie do stanu pierwotnego i przeprowadzić testy, które potwierdzą, że oświetlenie spełnia obowiązujące wymogi.

Na razie wykonawca musi zająć się wszystkimi potrzebnymi formalnościami. Prace w terenie będą więc przeprowadzone głównie w przyszłym roku i muszą się zakończyć w maju. Całe zadanie będzie kosztować łącznie 1,9 mln zł brutto, a oświetlenie będzie objęte pięcioletnią gwarancją.

Na Kobierzyńskiej już zaczęli

W ostatnim czasie podobne prace rozpoczęły się już na ulicy Kobierzyńskiej. Doświetlonych tam zostanie dwanaście przejść dla pieszych, w tym m.in. przy skrzyżowaniach z ulicami: Miłkowskiego, Zachodnią, Zalesie, Bieniarzówny, Skośną i Zawiłą. Prace zakończą się jeszcze w tym roku, a ich koszt to ok. 270 tys. zł.

W działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych wpisują się też inne inwestycje prowadzone przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa. To m.in. program budowy chodników, w ramach którego kolejne ulice zyskują ciągi dla pieszych, ale też montaż sygnalizacji świetlnych, wysp azylu na przejściach czy urządzeń uniemożliwiających parkowanie w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych.