Nie tylko sport. Za igrzyskami idą drogi i torowiska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trzy miesiące dzielą nas od rozpoczęcia III Igrzysk Europejskich. Przygotowania jednak trwają od dawna. Impreza sportowa wiąże się z inwestycjami, które zostaną w Krakowie na lata i będą służyć mieszkańcom.

– Igrzyska Europejskie niosą za sobą konkretne korzyści dla mieszkańców Krakowa. Dzięki wielomilionowemu wsparciu zrealizowane zostaną ważne remonty i modernizacje dróg, torowisk i chodników oraz budowy ścieżek rowerowych – zapowiadał w zeszłym roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W sumie do Krakowa z budżetu państwowego trafi 350 mln złotych na 16 różnego rodzaju inwestycji.

Na igrzyskach skorzystają kierowcy. W ramach dofinansowania zadań związanych z infrastrukturą drogową rozbudowane lub zmodernizowane zostaną (lub już zostały) takie ulice, jak Igołomska, al. 29 Listopada, fragment Łokietka, część Królowej Jadwigi, Glinik czy Wrobela. Udało się również zrealizować remont nakładkowy na Alejach Trzech Wieszczów i wyremontować rondo A. Matecznego. Z inwestycji tramwajowych warto wskazać współfinansowanie linii na Górkę Narodową.

Rowerzyści mogą cieszyć się ze ścieżki wzdłuż ul. Bunscha czy połączenia w ciągu ulic Krupnicza – Ingardena. Na tego typu inwestycje przewidziano ponad 20 mln złotych

– Dostajemy pieniądze na rozwój, które nigdy tutaj nie docierały, a dzięki Igrzyskom nie poszły w inne regiony kraju, a przyszły konkretnie tu – stwierdził wiceprezes zarządu spółki Igrzyska Europejskie 2023 Janusz Kozioł.

150 mln złotych na inwestycje sportowe

Nie można pominąć inwestycji typowo sportowych. Najwięcej zyska Stadion Miejski im. Henryka Reymana, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. Arena podczas Igrzysk Europejskich 2023 będzie nie tylko miejscem inauguracji zmagań sportowych oraz imprezy kończącej igrzyska, ale też na stadionie zostaną rozegrane zawody rugby 7.

Do 31 maja mają zostać zakończone prace modernizacyjne obiektu. Za blisko 100 mln złotych, z czego 80 mln złotych pochodzi z budżetu centralnego, zmodernizowana zostanie elewacja – pojawią się szklane elementy. Ale to nie wszystko. Zmodernizowane zostaną systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania.

Podczas igrzysk będą również rozgrywane zawody koszykówki 3x3. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie podpisał niedawno umowę na boisko, które powstanie przy Hali 100-lecia KS Cracovia – Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

39 mln złotych zostało przeznaczone na modernizację stadionu lekkoatletycznego Akademii Wychowania Fizycznego i hali gier. W tym miejscu odbędą się zawody z pięcioboju nowoczesnego. Lifting przejdzie tor kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej.

W ramach III Igrzysk Europejskich rozegranych zostanie 29 dyscyplin (21 olimpijskich i 8 nieolimpijskich). Zawody rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca