Nowe linie autobusowe na obrzeżach miasta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZIKiT przymierza się do zmian w rozkładach jazdy autobusów. Większość z nich ma zostać wprowadzona w marcu, w ramach zapowiadanego wzmocnienia komunikacji miejskiej. Część zmian może jednak wejść w życie jeszcze w lutym, zaraz po feriach.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie podaje na razie zbyt wielu szczegółów. Zmiany w rozkładach są jeszcze konsultowane z dzielnicami i zostaną dopiero publicznie ogłoszone. Pierwsze informacje już się jednak pojawiają.

Z Borku Fałęckiego do Sidziny ma pojechać nowa linia 475, która będzie uzupełniać linię 175. Różniłaby się tym, że nie zjeżdżałaby z głównej drogi w ulice Poronińską i Smoleńskiego. –

Linia 175 jeździ przez ul. Smoleńskiego. Ze względu na wielkość tej końcówki nie można tam skierować większych pojazdów. A ponieważ jest tam problem z przepełnieniem autobusów, zaproponowaliśmy dzielnicy, że utworzymy nową linię 475, która również będzie jechać do Sidziny, ale nie będzie skręcać w Smoleńskiego – tłumaczy Piotr Hamarnik z biura prasowego miejskiej jednostki. W efekcie na większości trasy mieszkańcy będą mieli do dyspozycji autobus nie co 30 minut, a co 20.

Swoszowice, Nowa Huta

Inną konsultowaną zmianą jest uruchomienie w Swoszowicach linii 455, która ma uzupełniać linię 155. Jak podaje autor bloga o komunikacji miejskiej Jacek Mosakowski, kursowałaby ona również z przystanku Swoszowice Poczta do Łagiewnik, ale z dodatkowymi zjazdami do Centrum Jana Pawła II.

Już wcześniej ZIKiT zapowiedział natomiast zmiany w Nowej Hucie. Po niedawnym uruchomieniu sygnalizacji świetlnej w tunelu łączącym Ruszczę z Wadowem po feriach mają tamtędy zacząć kursować autobusy linii 110, o co przez długi czas starali się mieszkańcy.

To ciągle dopiero wstęp. Najprawdopodobniej w marcu zostanie przedstawiony pakiet wzmocnień w komunikacji autobusowej, głównie tych kursujących poza centrum miasta. Kolejne duże zmiany w rozkładach są planowane na wrzesień, kiedy zmieni się częstotliwość kursowania tramwajów. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Swoszowice Nowa Huta
comments powered by Disqus