Nowe oblicze Skarbca Koronnego. „Takiej wystawy na Wawelu jeszcze nie było”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

30 czerwca po wielomiesięcznej renowacji na Wawelu zostanie otwarty Nowy Skarbiec Koronny. Zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko dzieła sztuki, ale także pamiątki historyczne.

– To, co tam się znajduje, wywołuje oszołomienie. Mamy do czynienia z najnowocześniejszą ekspozycją w Polsce, z najnowocześniejszymi ekspozytorami i z dziełami sztuki, które nigdy nie były eksponowane bądź ostatni raz pokazywano je 40 lat temu – zapowiada Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Podróż w przeszłość

Zgromadzone w odnowionym Skarbcu Koronnym dzieła sztuki oraz pamiątki historyczne tworzą pewnego rodzaju opowieść. Dzięki nim zwiedzający mogą odbyć prawdziwą podróż w przeszłość.

– Ta wystawa nie jest czystym eksponowaniem obiektów. Za ich pomocą opowiadamy na przykład historię Rzeczypospolitej. (…) Co ważne, nasza opowieść ma bardzo mocno wpisany w scenariusz program edukacyjny, a więc mamy do czynienia z wystawą, która a priori ma uczyć – wyjaśnia Andrzej Betlej.

Różnorodność wystawy

W nowo zaaranżowanym Skarbcu Koronnym znajdą się nie tylko dzieła, które w ostatnich latach zostały zakupione przez Zamek Królewski, ale także dary donatorów i depozyty. Jednym z nich jest oryginalne berło królewskie z początku XVII wieku. Zwiedzający będą mogli także zobaczyć zespół pięciu XVI-wiecznych srebrnych kubków, renesansową plakietę ze złoconego brązu czy werierę – naczynie przeznaczone do chłodzenia kieliszków.

– Nie pokazujemy wyłącznie dzieł sztuki, ale również pamiątki historyczne. Jest to zatem wystawa bardzo różnorodna. Malarstwo, tkaniny, rzemiosło artystyczne, militaria tworzą naprawdę fascynujący fresk, fascynującą opowieść o przeszłości historii, o mistrzostwie, o arcydziełach – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nowoczesność

Po renowacji Skarbiec Koronny obejmuje trzykrotnie większą liczbę sal niż dotychczas, a obiekty umieszczone są w nowoczesnych gablotach z podwyższonym standardem bezpieczeństwa.

– Dzieła, które do tej pory czasami były wciśnięte w gabloty, my wyciągamy i tak eksponujemy, że myślę, że niektóre z nich, tak jak to powiedział autor scenariusza Dariusz Nowacki, mogą stać się wręcz ikonami przestrzeni ekspozycyjnej – dodaje Andrzej Betlej.

Nowy Skarbiec Koronny zostanie udostępniony dla zwiedzających 30 czerwca.

– Jakieś 2 tygodnie temu, kiedy skarbiec nie był jeszcze gotowy, wprowadziłem jednego z moich kolegów, który pracuje tutaj od ponad ćwierćwiecza. Gdy wszedł do przestrzeni Nowego Skarbca Koronnego, powiedział: „Takiej wystawy na Wawelu jeszcze nie było” – podsumowuje Andrzej Betlej.

Aktualności

Pokaż więcej