Nowe stawki za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kierowcy korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule pre-paid jeszcze tylko przez trzy tygodnie mogą nabywać impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków tańsze o ponad 30 proc., ważne przez kolejne dwa lata. 1 października zmieniają się stawki dla płatności automatycznych.

Przejazd samochodem osobowym z aplikacjami Autopay, SkyCash oraz IKO, videotollingiem z kartami flotowymi ORLEN albo z urządzeniem pokładowym A4Go będzie tańszy o 3 zł na każdej bramce. Stawki preferencyjne dla pozostałych kategorii pojazdów zostaną zniesione.

Użytkownicy elektronicznego poboru opłat A4Go w formule pre-paid mają możliwość zagwarantowania sobie przejazdów autostradą A4 Katowice-Kraków w cenie:

  • 8 zł dla pojazdów kategorii 1;
  • 17 zł dla pojazdów kategorii 2 i 3;
  • oraz 30 zł dla pojazdów kategorii 4

przez kolejne dwa lata, niezależnie od ewentualnych zmian stawek opłat. Wystarczy, że do końca września doładują swoje urządzenie pokładowe impulsami (przejazdami) lub zarejestrują się w usłudze A4Go i razem z urządzeniem nabędą pakiet co najmniej 20. impulsów na start.

Od 1 października stawki preferencyjne dla płatności automatycznych obowiązywać będą tylko w przypadku samochodów osobowych. Kierowcy, którzy wybiorą przejazdy z A4Go, Telepass lub aplikacjami: Autopay, SkyCash, IKO, bądź videotolling z kartami flotowymi ORLEN, zapłacą 9 zł na każdym PPO – o 3 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą. Stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 zostaną zniesione.

Dodatkowo, zmniejszeniu ulegnie bonifikata, z jakiej do tej pory korzystali kierowcy pojazdów kategorii 2 i 3 – z kwoty 15 zł do 13 zł. W ślad za tymi zmianami, stawki opłat za przejazd autostradą z wykorzystaniem płatności tradycyjnych bądź automatycznych wynosić będą:

  • 22 zł dla pojazdów kategorii 2 i 3;
  • 35 zł dla pojazdów kategorii 4 i 5.

Stawka dla użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków poruszających się pojazdami kat. 1 i niekorzystających z płatności automatycznych wynosić będzie nadal 12 zł na każdym placu poboru opłat. Motocyklistom wciąż przysługiwać będzie bonifikata w  wysokości 6 zł, zapłacą więc 6 zł na każdej bramce.

– W przypadku niewykorzystania impulsów w ciągu dwóch lat pełne nienaruszone pakiety 20. impulsów można zwrócić  i odzyskać środki finansowe zaangażowane w zakup – komentuje Marta Dobrzańska z biura prasowego SAM S.A. – W godzinach szczytu udział płatności automatycznych w transakcjach ogółem sięga poziomu ponad 45 proc. Uruchomiliśmy zatem drugą bramkę specjalne dedykowaną płatnościom automatycznym, otwieraną w sytuacjach dużego natężenia ruchu na skrajnych lewych pasach placów poboru opłat – dodaje.

comments powered by Disqus