Nowohucka elektrociepłownia rezygnuje z węgla

Wirnik fot. Budimex, dzięki uprzejmości ArcelorMittal

Elektrociepłownia TAMEH Polska przechodzi wartą 300 mln zł modernizację. Po jej zakończeniu dotychczasowe instalacje opalane węglem kamiennym zastąpią nowoczesne i bardziej przyjazne środowisku kotły opalane gazami hutniczymi.

Nowa instalacja będzie się składała się z trzech kotłów. Dwóch wybudowanych od nowa i dotychczasowego, lecz poddanego modernizacji. Jeden z kotłów już działa, pozostałe dwa są w fazie rozruchu. Do ich zasilania posłuży gaz hutniczy pozyskiwany w procesie produkcji stali.

Kotły posłużą nie tylko do wytwarzania ciepła i prądu, ale i tzw. dmuchu do wielkiego pieca. – To taka gospodarka cyrkularna. Dzięki całkowitej rezygnacji z węgla kamiennego, którego rocznie zużywaliśmy 160 tys. ton, ograniczymy emisję pyłu o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku węgla o 40 proc., a dwutlenku węgla o 20 proc. – wyjaśnia Marzena Rogozik, z biura prasowego ArcelorMittal.

Wczoraj wieczorem do krakowskiej huty przyjechał z czeskiego Brna ważący 35 ton wirnik turbiny niezbędnej do produkcji energii z gazów hutniczych.

Jak dodaje Marzena Rogozik, równolegle prowadzone są również inwestycje wokół kotłów. Modernizowany będzie układ chłodzenia, montowany nowy turbogenerator o mocy 55 MWe (megawatów mocy elektrycznej) i kolektor pary, który połączy kotły z turbinami.

Nowe kotły wystartują jeszcze w tym roku, zaś modernizacja całej instalacji zakończy się w 2019 roku.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus