Nowohuckie Centrum Kultury. Wystawy można oglądać na żywo pod pewnymi warunkami

Nowohuckie Centrum Kultury fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chociaż lockdown w kulturze  trwa, w Nowohuckim Centrum Kultury czasowe wystawy można zobaczyć na żywo w ogólnodostępnej przestrzeni.

Warunki zwiedzania

W minionym tygodniu w NCK została otwarta wystawa „Barwy świata przyrody”. Pomimo obostrzeń wystawę można zobaczyć na żywo.

– Budynek Nowohuckiego Centrum Kultury nie jest zamknięty. Wystawa znajduje się w przestrzeni ogólnodostępnej i można ją zwiedzać przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zasłaniając usta i nos, utrzymując dystans społeczny, dokonując dezynfekcji rąk – wyjaśnia Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

„Barwy świata przyrody” to coroczna ekspozycja fotografów z krakowskiego okręgu Związku Polskich Fotografów Przyrody.

– Mamy nadzieję, że chwile spędzone sam na sam z przyrodą w najczystszej postaci ukazanej na naszych fotografiach pozwoli odetchnąć od codziennych trosk i wleje powiew optymizmu do serc naszych odbiorców – mówi fotograf Paweł Wrona.

Wystawa potrwa do 19 czerwca.

„O czasie”

W przestrzeni NCK można również stanąć oko w oko z pracami dydaktyków wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wernisaż odbył się online, ale wystawę „O czasie” można oglądać w Białej Galerii Centrum do 3 maja.

To największa od wielu lat prezentacją w Krakowie malarzy związanych z wrocławską ASP.  Obejmuje sześć obszarów dotyczących m.in. zagadnienia cyklu ludzkiego życia i transcendencji, odniesienia do pejzażu naturalnego i urbanistycznego, dzieła abstrakcyjnego powstałego z rozmaitych inspiracji problemem czasu czy odwołania do popkultury.

Wstęp na wystawy czasowe jest wolny. Nadal zamknięte dla publiczności (do odwołania) pozostają stałe ekspozycje, czyli Galeria Zdzisława Beksińskiego i Galeria Jerzego Dudy-Gracza.

Hybrydowe centrum

W 2020 roku NCK stało się hybrydowym centrum kultury – częściowo swoją działalność musiało przenieść do sieci.

Jak mówił w styczniu 2021 roku podczas jednego z posiedzeń komisji kultury dyrektor NCK Zbigniew Grzyb, od marca 2020 roku musiał wdrożyć drastyczny program oszczędnościowy, a z powodu utraty przychodów i marży, strata instytucji na koniec 2020 roku wyniosła prawie 500 tys. zł.

Więcej >>> NCK daje radę i bez tarczy

Obecnie NCK działa głównie w formie online. Wyjątkiem są wystawy czasowe, które mieszkańcy mogą oglądać w ogólnodostępnej przestrzeni obiektu.

Latem NCK planuje zaprosić mieszkańców przede wszystkim na wydarzenia plenerowe odbywające się w reżimie sanitarnym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta