Nowość w programie Festiwalu Conrada

Festiwal Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku Festiwal Conrada nie ogranicza się wyłącznie do jesiennych wydarzeń. Nowością w programie jest cykl „conradowskich spotkań”, który startuje już 27 maja.

Jak literatura może pomóc w lepszej trosce o środowisko naturalne? Tego pytania z pewnością nie zabraknie podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.

Wydarzenie potrwa od 18 do 24 października i jego tradycyjnym zwieńczeniem będzie wręczenie Nagrody Conrada.

Natura przyszłości

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura przyszłości” – uczestniczki i uczestnicy wydarzenia będą się zastanawiać, w jaki sposób literatura może pomóc w trosce o środowisko naturalne.

– Zawarliśmy w nim celowo dwuznaczność - pytania o naturę przyszłości: jaka będzie i co nam przyniesie oraz o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego – mówi Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada.

Markowski dodaje, że zadaniem kultury nie jest zamiatanie wiedzy o zbliżającej się katastrofie pod dywan, lecz upowszechnianie informacji o niej i prezentowanie różnych punktów widzenia.

W tym roku festiwalowe wydarzenia będą dostępne nie tylko dla krakowian, ale i wszystkich mieszkańców Polski.

– Każdy właściciel smartfona czy laptopa może stać się naszym wirtualnym gościem i uczestnikiem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Pierwszymi ogłoszonymi gośćmi są utytułowana hiszpańskojęzyczna pisarka Valeria Luiselli i jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy George Saunders.

Czas na spotkanie

Chociaż festiwal oficjalnie startuje jesienią, to czytelnicy już niebawem będą mogli wziąć udział w pierwszych wydarzeniach. 27 maja rozpoczyna się całoroczny cykl „conradowskich spotkań”, który potrwa do grudnia.

– Na festiwalu nie może zabraknąć wręczanej po raz siódmy Nagrody Conrada i różnorodnych pasm towarzyszących, jednak nie ograniczamy się do wspomnianego wcześniej października. W 2021 roku święto literatury będzie trwało przez cały rok, ponieważ uruchamiamy całoroczny cykl conradowskich spotkań. To spora nowość – zaznacza Izabela Błaszczyk.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, od 27 maja do grudnia 2021 roku, będzie można obejrzeć rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata.

Wszystkie spotkania poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Pierwszym gościem będzie Jonathan Lear. Amerykański filozof i psychoanalityk opowie o tym, czym w istocie jest nadzieja radykalna i zdradzi swoją receptę na życie w świecie ogarniętym kryzysem.

– Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach, z którymi musimy się dziś zmierzyć: o depresji, którą wywołuje izolacja społeczna, o systemowej przemocy, która pojawia się w instytucjach, o geopolitycznych procesach, które wpływają na życie lokalnych i globalnych wspólnot, o relacji między człowiekiem a innymi istnieniami zamieszkującymi wraz z nim Ziemię.  Zawsze przy tym będziemy mieć na uwadze literaturę, zastanawiając się, jak może nam ona pomóc w lepszym rozwiązywaniu tych problemów– mówi Grzegorz Jankowicz.

24 czerwca o zmianach społecznych i politycznych w Indiach opowie Arundhati Roy, indyjska pisarka i aktywistka, laureatka Nagrody Bookera za powieść „Bóg rzeczy małych”.

comments powered by Disqus