„Obrażono ponad miliard chrześcijan”. Metropolita krakowski skomentował ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Metropolita krakowski oburzony ceremonią otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. – Szczyt agresji oraz brak szacunku – skomentował abp Marek Jędraszewski.
Piątkowa ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu wzbudziła wiele emocji: od zachwytu po oburzenie. Szczególnie kontrowersyjny okazał się występ z udziałem drag queens, w trakcie którego w sposób karykaturalny został odwzorowany słynny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Nie obyło się bez komentarzy, że to obraza uczuć religijnych chrześcijan.

Głos w tej sprawie zabrali już organizatorzy igrzysk, którzy stwierdzili, że nie było ich intencją okazanie braku szacunku wobec jakiejkolwiek grupy religijnej. Teraz kontrowersje towarzyszące otwarciu wielkiej sportowej imprezy skomentował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Przypomniał przy tej okazji, że niemal dokładnie 10 lat temu, 25 października 2014 r., miał okazję poświęcić monumentalny pomnik Jana Pawła II w Paryżu. Stanął na skwerze św. Jana XXIII: między wielką południową rozetą katedry Notre-Dame a Sekwaną.

Abp Marek Jędraszewski o ceremonii otwarcia igrzysk

Wspominając to wydarzenie, pragnąłem obejrzeć transmisję z otwarcia Olimpiady w Paryżu, które miało się odbywać właśnie na Sekwanie i jej nadbrzeżach. W trakcie tego ponad miarę rozciągniętego w czasie wydarzenia wzrastał mój wewnętrzny sprzeciw i oburzenie wobec nachalnej, niekiedy wręcz prymitywnej propagandy współczesnej ideologii lewicowej, którą była przesycona ceremonia – skomentował metropolita.

Stwierdził, że szczyt agresji, braku wszelkiego szacunku i tolerancji osiągnęła ona w chwili „tęczowej parodii”, dotyczącej Ostatniej Wieczerzy. – W parodii tej pośród drag queen i innych wyuzdanych postaci znalazło się również dziecko. W ten sposób obrażono ponad miliard chrześcijan żyjących na całym świecie. Jak można było z tego wszystkiego uczynić swoiste przesłanie igrzysk olimpijskich – i to w wymiarze globalnym? Jak to przesłanie mogło popłynąć na świat właśnie z Francji? – zastanawia się metropolita krakowski.

Duchowny odniósł się również do decyzji władz Telewizji Polskiej, które zawiesiły w obowiązkach służbowych znanego komentatora sportowego Przemysława Babiarza. To pokłosie jego słów, jakie wypowiedział podczas komentowania ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Odnosiły się do wykonanego pod koniec uroczystości utworu brytyjskiego piosenkarza Johna Lennona „Imagine”. – Świat bez nieba, narodów i religii. To jest wizja pokoju, który ma wszystkich ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety – skomentował Przemysław Babiarz.

Określając jego wypowiedź mianem „skandalicznej”, w imię „wzajemnego zrozumienia, tolerancji i pojednania”, władze telewizji zawiesiły go w obowiązkach służbowych, zabraniając mu dalszego komentowania sportowych zmagań podczas igrzysk olimpijskich. W ten sposób „tolerancyjna Polska” dołączyła do Francji, „ojczyzny miłości i piękna – podkreślił metropolita. Jednocześnie abp Jędraszewski poprosił wszystkich wiernych, żeby nieustannie modlili się za tych, którzy mają odwagę „cierpieć dla sprawiedliwości”, jak i za tych, którzy profanują chrześcijańskie rzeczywistości.