Od 1 sierpnia nowy bilet w ofercie. Na tramwaj, autobus i pociąg [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od wtorku 1 sierpnia będzie już można kupić nowy bilet metropolitalny, z którym będzie można podróżować miejskimi tramwajami i autobusami, pociągami aglomeracyjnymi, ale też autobusami linii dowozowych. Co warto o nim wiedzieć?

To nowy element oferty, niezależny od obowiązujących bez zmian biletów miesięcznych na samą komunikację miejską. Bilet metropolitalny będzie dostępny w trzech wariantach:

- 159 zł/miesiąc– strefa I
- 169 zł/miesiąc – strefa I+II
- 199 zł/miesiąc– strefa I+II+III

Strefa I to po prostu granice miasta. Strefa II i III to gminy w otoczeniu Krakowa, do których dojeżdżają autobusy krakowskiej komunikacji miejskiej, zgodnie z poniższą mapą. Co istotne, gminy Skała i Słomniki znalazły się w III, a nie w II strefie, jak to miało miejsce wcześniej.

W efekcie, z punktu widzenia podróżowania koleją:

- z biletem metropolitalnym na I strefę będziemy mogli podróżować pomiędzy wszystkimi stacjami i przystankami kolejowymi na terenie Krakowa. To Kraków Główny, Kraków Łobzów, Kraków Bronowice, Kraków Mydlniki, Kraków Mydlniki Wapiennik, Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica, Kraków Zabłocie, Kraków Podgórze, Kraków Bonarka, Kraków Łagiewniki, Kraków Sanktuarium, Kraków Swoszowice, Kraków Opatkowice, Kraków Sidzina, Kraków Płaszów, Kraków Prokocim, Kraków Bieżanów, Kraków Złocień, Kraków Bieżanów Drożdżownia, Kraków Batowice, Kraków Lubocza, Kraków Nowa Huta;

- z biletem metropolitalnym na II strefę dojedziemy do stacji i przystanków: Goszcza, Łuczyce, Baranówka, Zastów, Rudawa, Zabierzów, Zabierzów Rząska, Kraków Lotnisko, Jaśkowice, Wielkie Drogi, Zelczyna, Podbory Skawińskie, Skawina Zachodnia, Skawina, Skawina Jagielnia, Wieliczka Bogucice, Wieliczka Park, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kokotów, Węgrzce Wielkie, Podłęże, Staniątki;

- z biletem metropolitalnym na III strefę dojedziemy do stacji i przystanków: Smroków, Słomniki, Słomniki Miasto, Niedźwiedź, Wola Filipowska, Krzeszowice, Brzeźnica.

Bilet metropolitalny obowiązuje w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie i jest też honorowany w Autobusowych Liniach Dowozowych oraz pociągach Kolei Małopolskich, Polregio i Kolei Śląskich. Nie musi więc to być jedna z linii SKA, ale już np. pociągiem PKP Intercity nie przejedziemy pomiędzy Krakowem Głównym i Płaszowem.

Co ze zniżkami?

W ramach oferty obowiązują ulgi ustawowe, trzeba mieć tylko przy sobie dokument poświadczający prawo do ulgi. Warto jednak uważać, ponieważ zniżki mogą się nie pokrywać – np. młodzież korzystająca w Krakowie w ciągu roku szkolnego z darmowych przejazdów, musi zapłacić za przejazd pociągiem zgodnie z obowiązującą taryfą. Do przejazdu pociągiem nie uprawnia też np. bilet socjalny i aktywizujący.

Gdzie kupić?

Bilet będzie dostępny w sprzedaży we wszystkich kanałach sprzedaży, w których obecnie można kupić bilety okresowe na komunikację miejską czy kolej aglomeracyjną. Może to więc być zarówno aplikacja w telefonie, automat biletowy Krakowskiej Karty Miejskiej lub Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, ale też stacjonarne Punkty Obsługi Pasażerów (ZTP) czy Punkty Obsługi Klienta (MKA).

ZTP zachęca do tego, by w przypadku zakupu biletu na plastikowej karcie zachować dowód zakupu, na wypadek gdyby w początkowym okresie wystąpiły problemy z odczytywaniem biletów w pociągach.

Pasażer, który chce zwrócić bilet, musi tego dokonać przez operatora, u którego dokonał zakupu.