Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów

Nowością w rozkładzie jazdy 2019/20 będą zimowe kursy do Popradu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W najbliższą niedzielę 15 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Wprowadzane zmiany wiążą się z zakończeniem kolejnych etapów prac na liniach kolejowych. Tak jak w przypadku linii do Zakopanego, na którą już za kilka dni wrócą regularne połączenia.

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Małopolskich zacznie obowiązywać 15 grudnia. Przewozy będą realizowane na tych samych liniach komunikacyjnych co w trakcie mijającego roku: Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Główny – Miechów – Sędziszów, Kraków Główny – Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój, Kraków Główny – Jasło, Kraków Główny – Zakopane, Muszyna – Poprad-Tatry.

Nowe, zimowe kursy

Nowością w rozkładzie jazdy 2019/20 będą zimowe kursy na linii Muszyna-Poprad-Tatry uruchamiane wspólnie z Kolejami Słowackimi w weekendy od 28 grudnia do 23 lutego. Po raz kolejny powrócą na sezon zimowy przyspieszone pociągi relacji Kraków – Zakopane. Jak informują Koleje Małopolskie, w związku z organizowaną w Zakopanem imprezą sylwestrową, uruchomione zostanie również dodatkowe nocne połączenie powrotne do Krakowa.

Więcej pociągów na lotnisko

Od połowy marca 2020 r. powinna też wrócić 30-minutowa częstotliwość pociągów do stacji Kraków Lotnisko. W kolejnych miesiącach z kolei planowane jest wprowadzenie dodatkowych kursów pociągów w relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Płaszów – Kraków Olsza w miejsce dotychczasowej zastępczej komunikacji autobusowej.

Do czasu zakończenia prac torowych, które umożliwią uruchomienie powyższych pociągów, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa w formie zbliżonej do dotychczasowej ze zwiększoną liczbą kursów na odcinku Wieliczka – Kraków. Ze względu na znaczące różnice w czasie przejazdu autobusów w ciągu tygodnia urealniono ich rozkład jazdy wariantując go odpowiednio na dni robocze i weekendy.

Tu prace wciąż trwają

Od 16 do 20 grudnia 2020 r. oraz od 7 stycznia do 14 marca 2020 r. w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem. Pociągi nie będą kursowały w godzinach 9.45-14.20.

Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów pociągów honorowaniem biletów w autobusach i tramwajach uruchamianych przez miasto.

Z kolei jeśli chodzi o połączenia SKA3 to na odcinku Podłęże – Kraków Główny będą one w tych godzinach obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową zapewniającą dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

Zmiany tras

Ze względu na kolejne etapy przebudowy stacji Kraków Główny oraz Kraków Płaszów i związaną z tym ograniczoną dostępność krawędzi peronowych, zmianie ulegnie trasa niektórych pociągów SKA3:

- 4 kursy na odcinku Kraków Główny – Podłęże będą kursować drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę z pominięciem stacji i przystanków na tym odcinku,

- 1 kurs skończy bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny możliwy będzie dzięki honorowaniu biletów w pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej.

Szczegółowy rozkład jazdy: www.malopolskiekoleje.pl

comments powered by Disqus