Odnaleziono arcydzieło Gierymskiego

Zima w małym miasteczku, M. Gierymski fot. Fot. Karol Kowalik, Pracownia Fotograficzna MNK

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że odnaleziono zaginione w czasie II wojny światowej dzieło Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Artysta namalował obraz w 1872 roku.

– Dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z Wydziałem Strat Wojennych, ministerstwu kultury udało się odzyskać obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”, będące przed II wojną światową w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – poinformował na swoim Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dzieło na terenie Krakowa policjanci odnaleźli 24 listopada i zabezpieczyli je. Wraz z przedstawicielami resortu kultury ustalili, że obraz wycięto z ramy. Prawdopodobnie przez ponad 70 lat był zwinięty w rulon. Obecnie obraz został złożony jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dzieło namalowane w 1872 roku zostało zabrane z Sukiennic przez Kajetana Mühlmana, pełnomocnika do spraw zabezpieczania dzieł sztuki w Generalnym Gubernatorstwie. Zdecydował o umieszczeniu go w swoim gabinecie. Obraz zawisł w budynku Akademii Górniczej, który był siedzibą hitlerowskich władz. W lutym 1945 roku do budynku weszli pracownicy muzeum – okazało się, że pokój był spalony. Uznano, że dzieło Gierymskiego spłonęło. „Zimę w małym miasteczku” uznano za stratę wojenną.

comments powered by Disqus