Odrestaurowana część Twierdzy Kraków wystawiona na przetarg

fot. Janusz Krzyżek/wikipedia.org

Miasto chce wydzierżawić Bramę "Bielany". W obieckie o powierzchni blisko 40 mkw. może powstać na przyklad lokal gastronomiczny.

Przy ul. Księcia Józefa, niedaleko mostu Zwierzynieckiego, stoi ostróg bramny „Bielany”. To część zabudowań fortecznych Twierdzy Kraków. Obiekt powstał w latach 1907-1908. W środku było miejsce dla około 25 żołnierzy.

Po I wojnie światowej, a konkretnie po 1920 roku, ostróg został przemianowany na lokal gastronomiczny, później pełnił funkcję sklepu i w latach 90. Ponownie lokalu. Na początku XX wieku mieścił się tam skład budowlany.

Niedawno zakończył się remont konserwatorski obiektu, który według dokumentów Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków, z którego środków dofinansowane zostały prace, kosztował ponad 220 tys. złotych.

Obecnie zabytek został przeznaczony do oddania w dzierżawę na 15 lat. Cena wywoławcza rocznego czynszu wynosi 11,2 tys. złotych.

Co może znaleźć się w ostrogu? Dzierżawca będzie mógł tam zrobić – tak jak, przed laty – lokal gastronomiczny lub stworzyć muzeum.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec