Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa

Olga Tokarczuk podczas Festiwalu Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni podjęli decyzję: Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko otrzymali tytuł honorowych obywateli miasta Krakowa.

Rada miasta przyjęła projekt uchwały nadający Oldze Tokarczyk tytuł honorowej obywatelki Krakowa.

Olga Tokarczuk, wybitna pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy otrzymała w 2018 roku Literacką Nagrodę Nobla. Swoje poparcie dla wniosku radnych wyraziło również Wydawnictwo Literackie.

– Z Krakowem noblistkę łączy nie tylko siedziba wydawcy, ale i to, że wielokrotnie gościła na Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Conrada. Jest feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Panią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów – mówił Dominik Jaśkowiec, przewodniczący rady miasta.

Projekt uchwały poparło 23 radnych, przeciwko zagłosowało 9.

Inteligentny humor, rysunkowe komentarze

Radni zdecydowali również, że tytuł honorowego obywatela miasta otrzyma wybitny artysta, rysownik i satyryk Andrzej Mleczko. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej.

– W ciągu minionego półwiecza Pan Andrzej Mleczko stał się jednym z najbardziej znanych i lubianych rysowników w naszym kraju, wyrobił sobie renomę, a jego kreska jest powszechnie rozpoznawana. Czytelnicy lubią jego rysunkowe komentarze do otaczającej nas rzeczywistości, które niosą ze sobą nie tylko dużą dozę inteligentnego humoru, ale i wzorem błazna królów polskich z dynastii Jagiellonów Stańczyka dają często do myślenia nad stanem kraju, sytuacją społeczną, gospodarczą, polityczną i potrzebą zmian – uzasadniał Dominik Jaśkowiec.

W twórczości Andrzeja Mleczki wielokrotnie przejawiały się krakowskie wątki, zarówno te dotyczące tradycji, zabytków, legend, historii czy teraźniejszości.

Za przyjęciem uchwały głosowało 26 radnych, przeciwko było 5 osób.