Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa?

Olga Tokarczuk podczas Festiwalu Conrada fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni chcą, aby honorowe obywatelstwo Krakowa otrzymali Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko. Są już projekty uchwał w tej sprawie.

Komisja Główna Rady Miasta przygotowała projekty uchwał, które wpłynęły już do kancelarii rady. Podczas najbliższej, środowej sesji, będzie je przedstawiał przewodniczący Dominik Jaśkowiec.

„Nie boi się podejmowania trudnych tematów”

Olga Tokarczuk, wybitna pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy otrzymała w 2018 roku Literacką Nagrodę Nobla.

Swoje poparcie dla wniosku radnych wyraziło również Wydawnictwo Literackie. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że z Krakowem noblistkę łączy nie tylko siedziba wydawcy, ale i to, że wielokrotnie gościła na Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Conrada.

– Jest feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Panią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów – piszą w uzasadnieniu radni.

„Rysunkowe komentarze, które dają do myślenia”

Andrzej Mleczko, wybitny artysta, rysownik, satyryk, obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej.

– W ciągu minionego półwiecza Pan Andrzej Mleczko stał się jednym z najbardziej znanych i lubianych rysowników w naszym kraju, wyrobił sobie renomę, a jego kreska jest powszechnie rozpoznawana. Czytelnicy lubią jego rysunkowe komentarze do otaczającej nas rzeczywistości, które niosą ze sobą nie tylko dużą dozę inteligentnego humoru, ale i wzorem błazna królów polskich z dynastii Jagiellonów Stańczyka dają często do myślenia nad stanem kraju, sytuacją społeczną, gospodarczą, polityczną i potrzebą zmian – czytamy w projekcie.

Komisja Główna argumentuje również, że w twórczości Andrzeja Mleczki wielokrotnie przejawiały się krakowskie wątki, zarówno te dotyczące tradycji, zabytków, legend, historii czy teraźniejszości.

Jak powiedział Dominik Jaśkowiec w rozmowie z „Wyborczą”, tytuły honorowych obywateli miasta Krakowa mają zostać wręczone podczas uroczystej sesji rady miasta we wrześniu lub październiku.