„Autentyczność”. Pod tym hasłem odbędzie się jesienne święto literatury

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Od 21 do 27 października potrwa 16. Międzynarodowy Festiwal Conrada, który jest okazją do spotkania z twórcami cieszącymi się międzynarodowym uznaniem wśród czytelników.

O głównej idei i szczegółach festiwalu mówi Urszula Chwalba, Dyrektor Wykonawcza Festiwalu Conrada.

– To kategoria pokrewna szczerości, przeżywaniu i doświadczeniu  prawdziwego „ja”. Naszymi przewodnikami będą pisarze i pisarki z Polski i ze świata. Do Krakowa przyjedzie między innymi Sebastian Barry, irlandzki pisarz, poeta, dramaturg, finalista Nagrody Bookera. Kilka dni temu, nakładem wydawnictwa ArtRage w doskonałym tłumaczeniu Agi Zano, ukazała się w Polsce jego książka „Czas bogów”. Barry jest autorem takich książek jak „Po stronie Kanaanu”, „Tysiąc księżyców” czy” Dni bez końca”. Spotkanie z autorem poprowadzi Magda Heydel. Będzie z nami również Claudia Piñeiro. To najczęściej tłumaczona i najchętniej czytana współczesna argentyńska pisarka. Rozgłos przyniosły jej powieści z wątkiem kryminalnym, w których kluczowe znaczenie mają sprawy społeczne i polityczne. Jest autorką takich książek jak dwukrotnie ekranizowane „Czwartkowe wdowy”, „Katedry” czy „Czas much”. O jej fenomenie dobrze świadczy fakt, że zajmuje czołowe miejsce wśród najczęściej tłumaczonych pisarek i pisarzy z Argentyny, zaraz po Jorge Luisie Borgesie i Juliu Cortázarze  – mówi dyrektor Chwalba.

Z pytaniami o autentyczność zmagają się także ci, którzy próbują rekonstruować przeszłość, m.in. Anna Brzezińska – historyczka i pisarka. Jej najbardziej znane utwory osadzone są w fikcyjnej krainie wzorowanej na renesansowej Italii. W tym roku ukazała się powieść „Mgła”, w której Brzezińska, łącząc fikcję i historię, stara się oddać mentalność bohaterów ukształtowanych przez myślenie magiczne i religijne. Podobne zagadnienia pojawiają się w tekstach Łukasza Kozaka, który także odwiedzi krakowski festiwal. Najgłośniejszą pracą tego badacza historii kultury jest studium „Upiór. Historia naturalna.” Autor zestawia ze sobą liczne źródła – niekiedy zapomniane, niekiedy lekceważone – by przyjrzeć się zjawisku, które przez wieki miało duży wpływ na życie społeczne: wierze w upiory.

Panele dyskusyjne i jubileuszowa edycja Nagrody Conrada

Spotkania i debaty z pisarkami i pisarzami to tylko część programu jesiennego święta literatury. Festiwal Conrada obejmuje także spotkania branżowe w ramach „Kongresu książki” oraz „Lekcje czytania”, czyli cykl warsztatów prowadzonych przez znakomitych znawców i znawczynie literatury. Częścią wydarzenia będą również aktywności dla dzieci i rodzin oraz pasmo filmowe. Już po raz dziesiąty wręczona zostanie Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut prozatorski minionego roku – długą listę nominowanych kapituła ogłosi w sierpniu.

Na wydarzenia festiwalowe (z wyjątkiem pasma filmowego, które jest płatne) obowiązują bezpłatne wejściówki i będą one do pobrania. Wszelkie informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.