News LoveKraków.pl

Zieleń w miejscu betonu. Będzie więcej drzew na Krupniczej

Sadzenie drzew na ul. Krakowskiej, zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzięki projektom budżetu obywatelskiego na kilku ulicach Starego Miasta dotychczasowa nawierzchnia zostanie zastąpiona zieleńcami. Na liście jest m.in. ul. Krupnicza, Łobzowska czy Długa.

Projekty pod hasłem „Stare Miasto zrywa z betonem” wygrywały w głosowaniach budżetu obywatelskiego dwukrotnie. W ubiegłorocznym głosowaniu w Dzielnicy I to właśnie ten projekt zdobył najwięcej punktów. – Miasto powinno się adaptować do zmian klimatu – temperatury latem w miejscach bez drzew, zieleni, dochodzą nawet do 50 stopni. Dlatego każdy skrawek zieleni jest bardzo ważny – czytamy w opisie projektu.

W kwietniu Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał wykonawcę projektu i obecnie sprawa jest na etapie przygotowania dokumentacji. Mapy i szczegóły planowanych zmian zostały opublikowane w ramach audytu rowerowego i wiadomo już, co dokładnie ma się zmienić. Beton ma ustąpić zieleni w trzech miejscach.

Na ul. Łobzowskiej, na odcinku od nr 16 do ul. Batorego, a więc po przeciwnej stronie ul. Biskupiej, projektanci przewidzieli pięć nowych drzew. Mają się one pojawić w czterech nowych okienkach wykonanych w chodnikach, od strony jezdni. Będzie to wymagało usunięcia kilku stojaków rowerowych. Zarówno nawierzchnia jezdni, jak i pozostała część nawierzchni chodnika pozostanie bez zmian.

Na ul. Krupniczej projektanci proponują trzy nowe drzewa, naprzeciwko wylotu ul. Garncarskiej, po lewej od wyjazdu z terenu szpitala Dietla - a więc na tym odcinku ul. Krupniczej, który nie przeszedł przebudowy w 2023 roku. W tym przypadku również efektem będzie usunięcie stojaków rowerowych, w projekcie nie wskazano ich nowej lokalizacji.

Trzy drzewa mają się też pojawić na ul. Augustiańskiej, na wysokości numeru 18, na tyłach kościoła św. Katarzyny. Nowe okienka przedłużą istniejący rząd kilku drzew rosnących od strony ul. Skałecznej. W tym przypadku jeden stojak zostanie przesunięty nieco dalej.

Inne projekty w kolejce

Zgodnie z zapisami budżetu, realizację tych prac miasto planuje na przyszły rok, w tym natomiast chce przygotować dokumentację. Na realizację czeka natomiast inny zwycięski projekt BO, pod tym samym hasłem, który zwyciężył w roku 2023. W tym przypadku mowa jest o lokalizacjach przy ul. Kochanowskiego, Studenckiej i w kilku miejscach na ul. Długiej. Podobne działania dotyczą dzielnicy Krowodrza – tam również jeden projekt będzie w tym roku na etapie projektu, a jeden doczeka się realizacji.

– We wszystkich tych miejscach założeniem jest wprowadzanie zieleni bądź łączenie istniejących okienek z drzewami w miejscach, gdzie jest to możliwe, bez likwidacji miejsc parkingowych – podkreśla Natalia Nazim, która wraz z Pauliną Poniewską jest współautorką projektów. Zapowiada przy tym, że również w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy będą mogli głosować w sprawie odbetonowywania kolejnych miejsc w tych dwóch dzielnicach.

Miasto zapowiada przyspieszenie

Niezależnie od projektów składanych w ramach BO, położenie akcentu na wprowadzanie zieleni na ulicach zapowiedziało także samo miasto. Takie deklaracje padły przy okazji przedstawienia przez prezydenta Miejskiej Ogrodniczki, którą została Katarzyna Opałka.

– Będą to niewielkie, punktowe interwencje, które dadzą szybki efekt – na ulicach zdominowanych betonem pojawią się drzewa, roślinność, elementy małej architektury. W pierwszej kolejności zmienimy oblicze takich ulic jak: Wrocławska, Garncarska, Zamoyskiego, Asnyka, Kalwaryjska czy Friedleina. Chcielibyśmy, żeby zieleń pojawiła się na nich jeszcze w tym roku – zapowiadała Katarzyna Opałka. Docelowo takie zmiany miałyby nastąpić na ulicach w każdej dzielnicy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Krowodrza