Niedawno obchodziłaś 30-ste urodziny i czujesz, że to dobry moment, aby rozpocząć starania o dziecko? Koniecznie dowiedz się, jak przygotować się do ciąży po 30-stym roku życia. Jest to dobra okazja, aby zadbać o swoje zdrowie – a tym samym o prawidłowy przebieg ciąży.
O czym warto pamiętać, przygotowując się do ciąży po 30-stce?
Decyzja o macierzyństwie po trzydziestce staje się coraz bardziej powszechnym wyborem wielu kobiet. Często jest to krok, który poprzedzony jest większą świadomością i odpowiedzialnością. Warto jednak pamiętać, że przygotowania do ciąży mogą wymagać nieco więcej uwagi – przede wszystkim pod względem zdrowotnym.
Zadbaj o zbilansowaną dietę
Podstawą przygotowań do ciąży po 30. roku życia jest stosowanie zdrowej diety. Zadbaj o to, aby w Twoim menu nie brakowało świeżych warzyw i owoców, zdrowych tłuszczów, orzechów i nasion, a także ryb pochodzących ze sprawdzonych źródeł czy produktów pełnoziarnistych.
Jednocześnie postaraj się zrezygnować z niezdrowych produktów, takich jak słodycze, słone przekąski czy żywność typu fast food. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie – zamiast kolorowych napojów wybieraj dobrą wodę mineralną. Wystarczy, że dodasz do niej odrobinę cytrusów i mięty, a będziesz cieszyć się orzeźwiającym smakiem. To samo dotyczy kawy i herbaty – warto zrezygnować z ich nadmiaru na rzecz wody czy soków warzywnych.
Nie rezygnuj z aktywności fizycznej
Nie ma wątpliwości co do tego, że ciąża jest bardzo dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. Właśnie dlatego w okresie starań nie należy rezygnować z uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – regularna aktywność fizyczna nie tylko pozwoli na poprawę formy i zwiększenie wydolności, ale też pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Możesz zdecydować się na przykład na wizyty na siłowni, na pilates, jogę, pływanie lub spacery. Ważna jest regularność – im częściej będziesz się ruszać, tym lepiej.
Skonsultuj się z ginekologiem
Kobieta, która chce rozpocząć starania o dziecko – niezależnie od wieku – powinna rozważyć udanie się do ginekologa. Lekarz wykona niezbędne badania, w tym USG czy badania krwi, a na podstawie wyników określi, czy kobieta może bez obaw zajść w ciążę. Już jedna wizyta może pomóc w określeniu stanu zdrowia kobiety, co z pewnością wpłynie uspokajająco na przyszłą mamę.
Jeśli kobieta choruje na coś przewlekle, również powinna skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to między innymi takich chorób jak cukrzyca czy problemy z tarczycą. Dobrym pomysłem może być również wizyta u stomatologa. Zadbanie o swoje zdrowie to ważny element przygotowań do ciąży.
Nie zapomnij o suplementacji kwasu foliowego
Obecnie zaleca się, aby każda kobieta w wieku rozrodczym przyjmowała 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Najlepszym wyborem jest metylowany kwas foliowy, z uwagi na wyższą przyswajalność. Niestety, niedobory kwasu foliowego u kobiety, która zaszła w ciążę, mogą wywołać szereg bardzo poważnych chorób u dziecka. Warto więc rozpocząć suplementację odpowiednio wcześnie – najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem starań.
A co z innymi suplementami? Z całą pewnością nie warto wybierać różnorodnych preparatów witaminowych bez konsultacji z lekarzem. Obecnie na rynku jest wiele produktów, które mają wspierać płodność, jednak nie należy sięgać po nie na własną rękę. Jedynie na podstawie wywiadu i badań specjalista może zalecić przyjmowanie określonych witamin.
Czas starań o dziecko to dobry moment, by zadbać o zdrowie
Wiesz już, jak przygotować się do ciąży po 30. roku życia. Podstawą jest zadbanie o zdrowy styl życia – zarówno jeśli chodzi o dietę i aktywność fizyczną, jak i o unikanie stresu czy odpowiednią ilość snu. Dzięki temu zyskasz wiele pozytywnej energii, która z pewnością będzie sprzyjała efektywnym staraniom o potomstwo. Pamiętaj, że nie zawsze ciążę udaje się uzyskać w pierwszym czy drugim cyklu – czasem może to potrwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Właśnie dlatego warto wykorzystać ten czas, by zadbać o zdrowe nawyki oraz o dobrą relację z partnerem!