13. Festiwal Miłosza już od niedzieli. To aż osiem dni wypełnionych poezją

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKrakow.pl

Poetyckie święto rozpocznie się w rocznicę urodzin poety - 30 czerwca. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Czesława Miłosza.

„Potrzebujemy ocalenia”

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Ocalenie”. Jak tłumaczy w rozmowie z LoveKraków.pl Szymon Kloska, kurator festiwalu, nie jest ono przypadkowe.

– Pierwszy raz od 1945 roku wznowiony jest wielki tom wierszy Czesława Miłosza pod tytułem „Ocalenie”. Jest bardzo specyficzny, bo w nim znajdują się wiersze pisane przez Miłosza przed wojną, ale są także przede wszystkim wiersze napisane w trakcie okupacji. To jest przejmujący dyptyk. Z jednej strony mamy te wiersze, które wszyscy świetnie znamy i pamiętamy, jak chociażby z podręczników szkolnych jak „Campo di Fiori”, a więc te, które bezpośrednio i bezpardonowo ostro rozliczają okres wojenny. Z drugiej strony nie brakuje wizji absolutnie idyllicznego, wspaniałego, cudownego, wyśnionego dzieciństwa. Siłą rzeczy ta książka jest hasłem wywoławczym tegorocznej edycji – tłumaczy.

I dodaje, że motyw przewodni wydarzenia wiąże się również z obecną sytuacją geopolityczną na świecie. – Mamy okropne czasy, potrzebujemy ocalenia ponad wszelką wątpliwość – przyznaje.

Festiwal Miłosza to jedno z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce i największa impreza tego typu w Europie Środkowej. Nie zabraknie dyskusji o wierszach pisanych na wojnie i wierszach z frontu.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z wielu powodów. Rok 2024 poświęcony jest Czesławowi Miłoszowi. Festiwal potrwa najdłużej w swojej historii – osiem dni. Jest także zaproszonych najwięcej gości.

Organizatorzy od kilku lat starają się kompleksowo pokazywać to, co się dzieje w poezji krakowskiej, zatem nie zabraknie na nim rodzimych twórców. Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka prasowa Krakowskiego Biura Festiwalowego przypomina, że festiwal od lat wpisuje się w krajobraz letnich imprez kulturalnych pod Wawelem i pokazuje, że „poezja jest żywa, nie tylko czytana w zaciszu domowym”.

– Poezja wychodzi w miasto, jest językiem tego miasta, językiem rzeczywistości, jest atrakcyjna, jest tym, co może być wykrzyczane, to opowiedziane wierszyki dla młodych, starszych i najstarszych, to też slamy poetyckie, performatywne czytania – podkreśla.

Na uczestników Festiwalu Miłosza czekają liczne premiery książkowe, nie tylko poetyckie. „Ziemia Urlo” i „Ocalanie”, wznowione przez wydawnictwo Znak, to prawdziwe perełki dla wielbicieli poezji Czesława Miłosza.

Bogaty program na osiem dni

W programie są spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia. – To najważniejsze wydarzenie Roku Czesława Miłosza – przekonują organizatorzy. Wszystkie wydarzenia towarzyszące są bezpłatne, jednak w siedzibie Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem wydarzenia, należy pobrać okolicznościowe wejściówki.

Więcej o programie można przeczytać TUTAJ.