Nagroda Szymborskiej. Jest lista nominowanych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Znamy poetki i poetów nominowanych do Nagrody Szymborskiej. W tym roku wyróżnienie zostanie przyznane za 2019 i 2020 rok. O nagrodę powalczy 10 tomów poetyckich.

W ubiegłym roku nagrody nie przyznano, o czym zadecydował zarząd fundacji. Środki  w wysokości 100 tys. zł zasiliły fundusz zapomogowy i zostały przekazane ludziom pióra, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn losowych. Jak poinformował Michał Rusinek, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, zostało przyznanych łącznie 41 takich zapomóg.

Dlatego też tym razem zostaną przyznane dwie nagrody – za 2019 i 2020 rok. Laureaci otrzymają 100 tys. zł. Ich nazwiska poznamy tradycyjnie podczas Festiwalu Miłosza. Uroczysta gala odbędzie się 10 lipca.

W tym roku po raz pierwszy finaliści otrzymają po 4 tys. zł.

Poetycka róznorodność

Spośród wszystkich zgłoszeń (297 za 2019 i 252 za 2020) kapituła konkursowa wybrała tytuły, które powalczą o Nagrodę Szymborskiej.

– Ten wybór jest bardzo różnorodny i przedstawia różne linie poetyckie, trendy we współczesnej polskiej poezji – podkreśla Xavier Farré, członek Kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Nominowani do nagrody za książkę wydaną w 2019 roku:

Anna Adamowicz, Animalia

Justyna Bargielska, Dziecko z darów

Jakub Kornhauser, Dziewięć dni w ścianie

Joanna Mueller & Joanna Łańcucka, Waruj

Michał Sobol, Wieść

Nominowani do nagrody za książkę wydaną w 2020 roku:

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Rośliny mięsożerne

Adam Kaczanowski, Zabawne i zbawienne

Tomasz Różycki, Kapitan X

Mirka Szychowiak, Uwaga, obiekt monitorowany

Urszula Zajączkowska, Piach

Nagroda pieniężna i statuetka

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.

Na nagrodę składają się statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości ustalonej przez zarząd fundacji.

W poprzednich latach Nagrodę Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014), Roman Honet za tom „świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (przeł. Katarina Šalamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki, 2016), Marcin Sendecki za tom „W” (2017), Julia Fiedorczuk za tom „Psalmy” i Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” (przeł. Justyna Czechowska, 2018), Marta Podgórnik za tom „Mordercze ballady” (2019).

comments powered by Disqus