Książki mają supermoc. „Czytanie czyni nas równymi”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasta literatury Kraków i Wrocław połączyły siły. Efektem jest publikacja „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”.

Poradnik swoją premierę ma 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jego autorką jest Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

– Publikacja nie odpycha swoją objętością i poziomem skomplikowania – mówi autorka książki. – Czytanie czyni nas równymi i czyni nas obywatelami. Jest udowodnionym sposobem na niwelowanie różnic statusowych i wzmacnia społeczeństwo obywatelskie. Chcemy dzielić się naszą wiedzą o tym, jak upowszechniać czytanie i zachęcać innych do podejmowania mądrych, skutecznych działań w tym obszarze.

„Supermoc książek” to poradnik skierowany do bibliotekarzy, nauczycieli, działaczy, polityków i aktywistów NGO. Publikacja jest dostępna za darmo zarówno w wersji papierowej, jak i w formie e-booka czy pdf.

Czytelnictwo w Polsce: jest lepiej

Ostatni raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce napawa delikatnym optymizmem. To najlepszy wynik od ostatnich sześciu lat – 42 proc. Polek i Polaków zadeklarowało przeczytanie chociaż jednej książki w ubiegłym roku.

– Wzrost nie wynika z pandemii, ale pewnych działań, które już wcześniej obserwowaliśmy. Na pewno przyczyniły się do tego działania podejmowane przez wydawców, księgarzy, bibliotekarzy czy organizacje pozarządowe. Poziom czytelnictwa będzie wzrastał powoli, ale w sytuacji gdy mamy dużą konkurencję w postaci platform filmowych, które po części zastąpiły czytanie powieści, to dobry wynik – mówi Tomasz Markowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Literacki ekosystem

– Promujemy czytelnictwo wśród dzieci od najmłodszych lat. Edukacja literacka jest ważna na każdym etapie rozwoju jednostkowego i społecznego – mówi Izabela Błaszczyk.

Dyrektor KBF zwraca też uwagę na organizowane w ciągu roku literackie akcje w naszym mieście. – Akcja Czytaj PL, pasma dla dzieci, młodzieży i całych rodzin na Festiwalu Conrada. Wspieramy również Festiwal Literatury dla Dzieci i Bibliotekę Przedszkolaka – wymienia.

W tym roku wiele wydarzeń upłynie pod znakiem Roku Stanisława Lema. W programie znajdą się m.in. wydarzenia planowane na urodziny pisarza, cykliczne spotkania w Pałacu Potockich czy wznowienia książek Lema.

– W Krakowie mamy bogaty ekosystem wydarzeń kulturalnych. Festiwale literackie z wiodącą rolą festiwalu Conrada i Miłosza, przyznajemy literackie nagrody, nasze księgarnie korzystają z ulg czynszowych. W mieście działa Biblioteka Kraków, która jest największą siecią wśród samorządowych bibliotek w Polsce. Na Zabłociu powstanie w przyszłości Planeta Lem – Centrum Literatury i Języka – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

„Aby napisać książkę, trzeba przeczytać 1000 innych”

A teraz przenieśmy się do Wrocławia, który został Miastem Literatury UNESCO w 2019 roku.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Międzynarodowy Festiwal Kryminału czy Bruno Schulz. Festiwal to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych w stolicy Dolnego Śląska.

– Mamy pełną świadomość cywilizacyjnej roli edukacji. Przypominam sobie, jak na jednym ze spotkań autorskich, ktoś zapytał Olgę Tokarczuk, jak się nauczyć pisać książki, a ona odpowiedziała, że aby napisać jedną książkę, trzeba przeczytać tysiąc. U podstaw misji zarówno Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury leży podobne przekonanie dotyczące nie tylko pisarzy, ale wszystkich ludzi: jeśli nie nauczymy się czytać, jeśli nie będziemy czytać, to nasza cywilizacja upadnie – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk.