W czasie pandemii Polacy czytają więcej. Jest raport Biblioteki Narodowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To najlepszy wynik od sześciu lat. Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce.

42 proc. Polek i Polaków zadeklarowało przeczytanie chociaż jednej książki w ubiegłym roku. To najlepszy wynik od sześciu lat, który oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat.

Ostrożny optymizm

– Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko – przyznaje Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Według raportu, chętniej sięgamy po książki w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%).

Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Jak wynika z raportu, zauważalny jest wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Przez ostatnie 12 miesięcy najczęściej czytana była literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Kraków czyta

Raport został opublikowany na dwa dni przed Światowym Dniem Książki, obchodzonym 23 kwietnia. Jakie propozycje na ten dzień przygotował Kraków?

W programie dyskusja o skutecznych metodach upowszechniania czytania, uruchomienie międzynarodowej platformy poświęconej rezydencjom literackim, premiera publikacji o wielopokoleniowych tradycjach drukarstwa pod Wawelem i poetycki film poświęcony Adamowi Zagajewskiemu.

Tylko w piątek czytelnicy będą mogli otrzymać książkę „Czarna sztuka”, która przybliża dziedzictwo, na którym wyrósł współczesny literacki Kraków, bezpłatnie w jednej z czterech księgarń i antykwariatów ze Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO: w Księgarni Karakter, antykwariacie Szafa Pełna Książek, Spółdzielni Ogniwo i w Cafe NOWA Księgarnia.

Warto zaznaczyć, że w czasie pandemii mieszkańcy chętnie wspierają lokalne księgarnie m.in. poprzez zakup w nich książek. Pomimo wprowadzanych w ostatnim czasie obostrzeń, pozostawały one otwarte.

– Na początku pandemii – mimo tego, że zakup książek jest teraz bardzo łatwy, bo można to zrobić przez internet i to taniej, to czytelnicy woleli dopłacić, żeby kupić książkę u nas. Chcą, abyśmy przetrwali ten trudny czas – mówi Paulina Bandura z Księgarni pod Globusem.

Biblioteki znów otwarte

W tym tygodniu mieszkańcy będą mogli się również wybrać do biblioteki. W poniedziałek ponownie otwarta została Wojewódzka Biblioteka Publiczna. A już od czwartku, 22 kwietnia, swoje oddziały dla czytelników otwiera Biblioteka Kraków.

– W związku z postępującym spadkiem liczby zachorowań na koronawirusa, uwzględniając także nasze możliwości organizacyjne, dyrekcja Biblioteki Kraków podjęła decyzję o otwarciu większości swoich filii od czwartku 22 kwietnia. Przed wizytą w Bibliotece prosimy sprawdzać na stronie internetowej godziny otwarcia danej filii. Warto mieć na uwadze, że sytuacja jest dynamiczna – czytamy w komunikacie instytucji.

Podczas przebywania w placówkach bibliotek obowiązują obostrzenia sanitarne.

Aktualności

Pokaż więcej