Znane biuro architektoniczne ma opracować koncepcję dokończenia remontu i przebudowy kamienicy w ścisłym centrum miasta. Prace mogą się rozpocząć za ok. 2-3 lata.
Kamienica Tuczowska przy Rynku Głównym na pierwszy rzut oka wygląda na zaniedbaną, przynajmniej z zewnątrz. Jest wpisana do rejestru zabytków. Jakiś czas temu informowaliśmy, że nadzór budowlany prowadził postępowanie, które dotyczyło nadbudowy nieruchomości. W efekcie PINB wydał decyzję, nakazującą rozbiórkę części budynku w ścisłym centrum.
Współwłaściciel kamienicy przekonywał nas, że wszelkie prace zostały zrealizowane legalnie. Przypomnijmy: budynek należy do dwóch osób prywatnych (nie chcieli występować w artykule pod nazwiskami), które zakupiły ją już w 1995 roku. „Do roku 2008, po uzyskaniu wszelkich wymaganych decyzji i zgód, w tym małopolskiego konserwatora zabytków, wykonaliśmy wszystkie prace budowlane w zakresie naprawy i zabezpieczenia konstrukcji budynku, tj.: stropów, ścian, części dachu, klatki schodowej wraz z szybem dźwigowym. W całości wykonano remont i konserwację parteru oraz piwnic budynku na cele gastronomiczne. Prace wykonano zgodnie z prawem, a jedynym naszym zamierzeniem było uratowanie i naprawienie zniszczonego w okresie do 1989 roku zabytku oraz przywrócenie jego pełnej funkcjonalności” – przekonywał jeden ze współwłaścicieli, z zawodu prawnik.
I dodawał, że dalsze prace budowlane wstrzymano decyzjami PINB, który stwierdził, że część robót zrealizowano niezgodnie z prawem. „Tymczasem wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z decyzjami i pozwoleniami. Informacja, że wykonaliśmy nadbudowę, jest nieprawdziwa” – zapewnił.
Kompleksowa przebudowa
Teraz w sprawie pojawiły się nowe informacje. Jak przekazał nam prawnik, w grudniu 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystne dla niego orzeczenie (na razie nie podał nam jego szczegółów), które uchyliło „kolejne decyzje nadzoru budowlanego”. „To pozwoliło zlecić znanemu biuru architektonicznemu ATP opracowanie koncepcji dokończenia remontu i przebudowy całego budynku. Jeżeli koncepcja ta uzyska uznanie małopolskiego konserwatora zabytków, można się spodziewać opracowania kompleksowego projektu budowlanego i rozpoczęcia prac za jakieś 2 do 3 lat” – przekazał nam mężczyzna.
Gdy o budynku pisaliśmy w zeszłym roku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie stwierdził: „WUOZ nie może potwierdzić, że kamienica przy Rynku Głównym 22 jest utrzymywana i konserwowana zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami: za wyjątkiem dwóch lokali gastronomicznych na parterze”. Zdaniem urzędu są one „poprawnie utrzymywane i konserwowane”. Przedstawiciele małopolskiego konserwatora dodawali, że w 2021 r. przeprowadzili kontrolę budynku. Stwierdzili, że czynności pokontrolne nie zostały zakończone.
Po kilku miesiącach od poprzedniej publikacji pytamy WUOZ, czy może wspomniane czynności dobiegły końca? „Stan postępowania nie zmienił się od ostatniej odpowiedzi prasowej, przekazanej 4 lipca 2024 roku” – odpowiedział nam Jan Kozakowski, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Okazuje się, że czynności pokontrolne nadal trwają.