Przed nami kolejna z Krakowskich Nocy. Tym razem Kraków zamieni się w stolicę jazzu

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKrakow.pl

Krakowska Noc Jazzu po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku, podczas jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. Już w najbliższą sobotę, po  raz czternasty, do stolicy Małopolski zjadą światowej sławy jazzmani.

Noc Jazzu to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny miasta. Co roku przyciąga zarówno zapalonych fanów jazzu, jak i tych, którzy chcą odkryć magię tego gatunku. Tegoroczna edycja obfituje w koncerty wyjątkowych artystów, laureatów prestiżowych nagród i uznanych wykonawców, którzy zapewnią niezapomniane muzyczne przeżycia. Od 2007 roku Noc Jazzu gromadzi miłośników muzyki na plenerowych scenach i w klubach, tworząc atmosferę, której nie sposób się oprzeć.

Krakowska Noc Jazzu to prawdziwe święto muzyki, podczas którego różne gatunki jazzu spotykają się na scenach plenerowych i w klubach. Wydarzenie, na które nie obowiązują bilety, przyciąga zarówno wybitnych artystów, jak i młode talenty, prezentując różnorodność i bogactwo muzyki jazzowej. Krakowskie Noce to cykl, który ma na celu popularyzację uczestnictwa w kulturze oraz promocję dziedzictwa i twórczego potencjału Krakowa.

Tu zabrzmi jazz

W sobotę (13 lipca) w wielu punktach miasta granie rozpocznie się już po południu. Najwcześniej wystartuje scena na Małym Rynku – od 15.30 wystąpią kolejno: zespół Małgorzaty Markowskiej, łączący światy jazzu i hip-hopu Eskaubei wraz z kwartetem Tomka Nowaka i gośćmi, duet Myrczek/Tomaszewski, zespół Dirty Horns, sekstet Piotra Schmidta z gościnnym udziałem Krzysztofa Herdzina i Marka Napiórkowskiego w programie Komeda Unknown 1967 / Hearsay, a także Dorota Miśkiewicz z Bons Amigos. Przez wiele godzin jazz nie zamilknie w Nowej Hucie, na Prądniku i Zwierzyńcu. Na plenerowej scenie NCK wystąpią: New Bone, Laboratorium oraz Agnieszka Wilczyńska & Andrzej Jagodziński Trio, a w Dworku Białoprądnickim – kwartet Agaty Kuliś, kwartet wokalny Voice Act, duet Kateryny Ziabliuk i Hani Derej oraz wrocławski kwintet EABS. Na skwerze Papcia Chmiela usłyszymy opowieść o historii jazzu w dzielnicy Zwierzyniec, na Smoczym Skwerze w parku Decjusza odbędzie się koncert dla dzieci, a w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego – koncert główny z udziałem Rasmy Almashan. Oprócz dużych scen plenerowych jazz wybrzmi na Kazimierzu – w Hevre (Trzy piętra jazzu z udziałem Stanisława Słowińskiego, Mateusza Pałki i DJ-a FEEL-Xa oraz CzechoWitch) i Alchemii (Mike Parker Quartet), na Zabłociu (Cracow Youth Jazz w Cracow Groove Lab), na Wesołej (Jazz & Folk zespołu Pieśniara w klubie Strefa Nowa), a także w Sali Błękitnej Filharmonii Krakowskiej (Joachim Mencel Mosaic Trio).

Konkurs fotograficzny

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich fotografów-amatorów do udziału w Konkursie Fotograficznym: „Krakowskie Noce w obiektywie”.

Tematem konkursu jest prezentacja i promowanie ciekawych wydarzeń kulturalnych, organizowanych podczas wydarzeń organizowanych w czasie: Nocy Muzeów, Nocy Tańca, Nocy Teatrów, Nocy Jazzu, Nocy Cracovia Sacra i Nocy Poezji w 2024 roku.

13 lipca będzie okazja, by spróbować swoich sił w fotografii koncertowej.

Na zwycięzców czekają cenne nagrody: m.in. wydawnictwo encyklopedyczne Międzynarodowego Centrum Kultury pn. „Tysiąc Skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka”, Biały Kruk: Adam Bujak, Wojciech Polak: „Polska. Dwanaście wieków”; album Universitas „Rynek krakowski”, opracowany przez Andrzeja Nowakowskiego.

Jury Konkursowe przyzna również specjalne wyróżnienia: wejściówki na różnorodne wydarzenia kulturalne, organizowane przez miejskie instytucje kultury.

Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.