Trzy spojrzenia na wędrowanie w Muzeum Etnograficznym [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O różnych aspektach wędrówki opowiadają eksponaty ze zbiorów Muzeum Etnograficzne. To m.in. fotografie, pamiątki z podróży i pielgrzymek, a także przedmioty zabierane w drogę, która ma doprowadzić do lepszego miejsca. Wszystkie je można zobaczyć na najnowszej wystawie w Domu Esterki.


Kuratorzy proponują trzy spojrzenia na tytułowe wędrowanie. „Wiedzie ono do określonego celu, do którego dociera się, będąc turystą podczas wakacyjnej podróży, pielgrzymem w drodze do sanktuarium albo migrantem poszukującym bezpiecznego miejsca. To trzy jakże różne doświadczenia” – przyznają twórcy ekspozycji „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”.

Zaprezentowane pejzaże i widokówki oraz „trofea” z miejsc wakacyjnego wypoczynku w postaci pamiątek od lokalnych rzemieślników ukazują turystyczna perspektywę patrzenia.

Wątek pielgrzymiego wędrowania kuratorzy najnowszej wystawy w Muzeum Etnograficznym przywołują, m.in. przypominając szlaki pątnicze do Santiago de Compostela, Rzymu i Jerozolimy, a także lokalny małopolski szlak do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymkowe wędrowanie prezentowane będą poprzez cenne pamiątki: średniowieczne i współczesne muszle pielgrzymie czy drobne dewocjonalia.

Najtrudniejsze doświadczenie wędrowania

Doświadczenie migracji jest najtrudniejsze, często wymuszone. To poruszanie się po niepewnej ścieżce z nadzieją na odnalezienie schronienia. Ten wymiar wędrowania ukazany zostanie przez pryzmat losów peruwiańskich Asháninka, którzy żyjąc blisko natury i doświadczając zmian klimatu, zmuszeni są do częstych wędrówek w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Starają się przy tym żyć jak dotychczas – dbając o własną tożsamość i czerpiąc siłę z więzów rodzinnych oraz powtarzanych mitów o przodkach” – twierdzą organizatorzy pokazu.

Najnowszej wystawie Muzeum Etnograficznego towarzyszyć będą oprowadzania dla osób ze szczególnymi potrzebami: oprowadzanie kuratorskie z audiodeskrypcją (23 lipca, godz. 16.00) i z tłumaczeniem na polski język migowy (25 lipca, godz. 16.00-17.30). Przygotowaną prezentację będzie można oglądać do 6 października przy ul. Krakowskiej 46.