Przekazanie samochodu między członkami rodziny może wydawać się drobną formalnością, ale tak naprawdę jest to istotna zmiana prawna – a do tego wiąże się z pewnymi kosztami. Darowizna pojazdu, przerejestrowanie czy zmiana właściciela to procesy, które wymagają odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Każda z tych procedur niesie ze sobą określone konsekwencje podatkowe oraz obowiązki dokumentacyjne. O czym trzeba wiedzieć, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków i problemów prawnych?
Darowizna samochodu między członkami rodziny – czy zawsze opłacalna?
Darowizna pojazdu między najbliższymi krewnymi to jedna z najpopularniejszych form przekazania auta w rodzinie. Co prawda darowizny są w Polsce opodatkowane, ale w przypadku bliskich krewnych państwo idzie na pewne ustępstwa, oferując zwolnienie z podatku od darowizn. Aby je uzyskać, obdarowany musi być spokrewniony z darczyńcą w pierwszym stopniu (rodzice, rodzeństwo, dzieci, wnuki itd.) lub być jego małżonkiem. Do tego jeżeli wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku, nie trzeba zgłaszać jej w urzędzie skarbowym. Jeśli jest wyższa – zwolnienie nadal obowiązuje, ale pod warunkiem, że darowizna zostanie zgłoszona do urzędu w ciągu 6 miesięcy od jej przekazania. W przypadku dalszych krewnych, pozostających w innych grupach podatkowych, kwota wolna jest niższa, a od nadwyżki płaci się podatek (w zależności od kwoty nadwyżki wynosi on odpowiednio 7, 9 lub 12 procent wartości darowizny).
Dobra wiadomość jest taka, że darowizna nie musi być udokumentowana w formie aktu notarialnego – wystarczy sporządzenie umowy, której wzór można bez trudu znaleźć w internecie. Pozwala nam to zaoszczędzić kilkaset złotych na kosztach notarialnych.
Przerejestrowanie auta – jakie dokumenty są niezbędne?
Przerejestrowanie samochodu na nowego właściciela to obowiązkowa procedura, którą należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od zmiany właściciela. Do urzędu komunikacji nowy właściciel musi dostarczyć dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC. Dodatkowo konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego nabycie pojazdu, takiego jak umowa kupna-sprzedaży lub właśnie umowa darowizny. Przerejestrowanie oraz wydanie tablic rejestracyjnych (jeśli są potrzebne nowe) wiąże się z dodatkowymi, acz niewielkimi kosztami. Warto wiedzieć, że cały proces można przyspieszyć, składając wniosek online przez platformę gov.pl, co pozwala zarezerwować termin wizyty w urzędzie.
Darowizna pojazdu a ubezpieczenie – co musisz wiedzieć?
Przy zmianie właściciela pojazdu kluczowe znaczenie ma kwestia ubezpieczenia pojazdu. Nowy właściciel ma obowiązek posiadania ważnej polisy OC od momentu objęcia auta w posiadanie. Jeśli poprzedni właściciel miał aktualne ubezpieczenie samochodu, powinien w ciągu 14 dni od przekazania darowizny zgłosić ten fakt u swojego ubezpieczyciela. Wówczas można rozważyć przeniesienie polisy na nową osobę (z ewentualną korektą składki) lub jej wypowiedzenie i wykupienie nowego ubezpieczenia. Składka ubezpieczeniowa może się znacznie różnić w zależności od wieku, stażu jazdy i historii szkodowej nowego właściciela. Warto wykorzystać kalkulator OC, aby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie opcję. Dobrym pomysłem jest też wykupienie ubezpieczenia AC, szczególnie w przypadku nowszych lub wartościowych pojazdów.
Zmiana właściciela samochodu – konsekwencje podatkowe i praktyczne wskazówki
Konsekwencje podatkowe zmiany właściciela samochodu zależą od sposobu jego nabycia oraz stopnia pokrewieństwa między stronami. Przy sprzedaży między członkami rodziny, jeśli kwota transakcji przekracza 1000 złotych, to tak samo jak w przypadku osób niespokrewnionych podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości pojazdu. Jak była mowa wyżej, przy darowiznach między najbliższymi krewnymi można uzyskać całkowite zwolnienie podatkowe. Dokumentacja transakcji powinna być prowadzona bardzo starannie, ponieważ urzędy skarbowe mogą żądać dodatkowych wyjaśnień dotyczących wartości pojazdu. Na tę okoliczność warto zachować wszystkie dokumenty związane z zakupem, serwisowaniem i ubezpieczeniem samochodu, które mogą być przydatne przy ustalaniu jego wartości rynkowej.