Wawelska kapsuła czasu ujrzała światło dzienne. Skrywała prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI

Kapsuła czasu umieszczona na szczycie Wieży Zegarowej ujrzała światło dzienne w poniedziałek, 8 lipca. Jak wskazali badacze, tuba nie była otwierana przez przeszło 300 lat.

W kapsule odkryto dokument pergaminowy z początku XVIII w. wydany przez bpa Kazimierza Łubieńskiego w 1716r, który mówi o renowacji dokonanej na hełmie wieży zegarowej w tym czasie.

– Ten dokument pergaminowy mówi o okolicznościach renowacji wieży, mianowicie w 1703 r. w grudniu doszło do wichury, która strąciła hełm wieży, który spadł na mur kościoła katedralnego i uszkodził także baldachim nad Konfesją Św. Stanisława. Później po 13 latach doszło do renowacji tego hełmu wieży zgodnie z projektem, prawdopodobnie, wielkiego artysty Kacpra Bażanki. Biskup Łubieński w 1716 r. dokonał aktu umieszczenia tego dokumentu w kuli, który poświadcza te wydarzenia, które miały miejsce ponad 300 lat temu – tłumaczy ks. Wojciech Baran, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Na dokumencie widniej odręczny podpis dziekana Kapituły bpa Michała Szembeka. W dolnej jego części, pod tekstem odciśnięto w czerwonym laku dwie pieczęcie: mniejsza z nich, umieszczona mniej więcej na środku, należała do wystawcy dokumentu bpa Kazimierza Łubieńskiego, druga - nieco większych rozmiarów to pieczęć Krakowskiej Kapituły Katedralnej. By podkreślić wagę dokumentu kapituła odcisnęła pieczęć większą pochodzącą z początku XV w. Srebrny tłok pieczętny do dziś jest przechowywany w skarbcu katedralnym. Na odwrocie dokumentu pergaminowego wypisano pismem kursywnym, jakie relikwie zostały złożone w tubie wraz z dokumentem.

Relikwie świętych nie tylko z Krakowa

Wraz z dokumentem w tubie umieszczono pięć paczuszek z relikwiami:

  • zaszyta jedwabna paczuszka w kolorze starego różu z relikwiami z inskrypcją na pergaminie, objaśniającą zawartość paczuszki
  • zaszyta jedwabna paczuszka w kolorze starego różu z relikwiami świętych Andrzeja, Jana i Jakuba Apostołów, św. Wojciecha i Chryzogona Męczenników
  • złożona paczuszka pergaminowa z relikwiami św. Stanisława Biskupa i Męczennika, przewiązany lnianą tasiemką o barwie zbliżonej do pergaminu
  • złożona paczuszka pergaminowa z relikwiami św. Jana Kantego, przewiązana lnianą tasiemką o barwie zbliżonej do pergaminu
  • złożona paczuszka pergaminowa z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej, przewiązana lnianą tasiemką o barwie zbliżonej do pergaminu.

Ponadto w tubie znajdował się zawinięty w papier „agnusek” (owalna dwustronna pieczęć odciśnięta w wosku o barwie naturalnej). Agnusek został odlany w 1678 r. za czasów papieża Innocentego XI w pierwszym roku jego pontyfikatu. Na rewersie tradycyjnie znajduje się Baranek Boży, a na awersie św. Róża z Limy w momencie mistycznych zaślubin. Agnusek owinięty był w papier z epoki i opisany jako Agnus Dei Innocenti XI papae.

Znaleziska oraz miedziana tuba trafią teraz pod opiekę konserwatorów, a za kilka miesięcy powrócą na Wieżę Zegarową.