Park Bednarskiego zamknięty. „Nie takie były zapewnienia”

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

W parku Bednarskiego rozpoczął się kolejny etap prac, co w praktyce oznacza zamknięcie całego obszaru parku dla mieszkańców. Akcja Ratunkowa dla Krakowa krytykuje tę decyzję, miasto tłumaczy ją niekorzystną sytuacją na rynku materiałów.

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił rozpoczęcie nowego etapu prac pod koniec czerwca. Grodzenie środkowej części parku, która do tej pory była dostępna dla mieszkańców, miało się rozpocząć 4 lipca. Urzędnicy zapowiedzieli natomiast, że część od strony ul. Krzemionki (oznaczona na mapie jako V), zostanie udostępniona w sierpniu.

Miało być otwarte

Akcja Ratunkowa dla Krakowa zarzuca ZZM i prezydentowi łamanie umowy z mieszkańcami. – Dokładnie rok temu odbył się dwudniowy protest w podgórskim parku. Niestety – wbrew zapewnieniom i wszelkim deklaracjom – park Bednarskiego został całkowicie zamknięty na przynajmniej dwa wakacyjne miesiące. Przypomnijmy, że w ramach umowy społecznej mieszkańcy zostali zapewnieni, że park będzie otwarty na czas remontu przynajmniej częściowo – piszą przedstawiciele ARdK na Facebooku.

Urząd tłumaczy opóźnienie

Miasto tłumaczy tę zmianę niekorzystną sytuacją na rynku. – Niestety, ze względu na obecną sytuację na rynku materiałów potrzebnych do wykonania prac, problemy z ich dostępnością oraz stale rosnące ceny surowców, część działań z zaplanowanych uległa modyfikacji. Z tego względu, przez miesiąc teren całego parku jest niedostępny dla mieszkańców, a pierwsza remontowana część zostanie udostępniona krakowianom w sierpniu – czytamy w komunikacie urzędu.

Urzędnicy przekonują, że niezależnie od problemów, jakie się pojawiły, większość prac postępuje. – W czerwcu wykonano fundamenty pod ogrodzenie oraz wyrównano skarpę przy ul. Parkowej. W minionym miesiącu trwały również prace remontowe murków na schodach, zrealizowano płytę na stropie gloriety, położono strop i zamurowano ściany na drugiej kondygnacji domku ogrodnika. Położono również nawierzchnię bitumiczną na części alejek, a także wykonano podbudowy zatoczek, na których staną ławki – wyliczają.

Co ze zmianami w projekcie?

Aktywiści Akcji Ratunkowej dla Krakowa nieufnie podchodzą do zapewnień miasta co do obiecanych zmian w projekcie parku. Przypomnijmy: pod wpływem mieszkańców ZZM zapowiedział rezygnację z części planowanych elementów. – Czekamy na zaktualizowaną dokumentację projektową – pisze ARdK.

Nowy komunikat urzędu podtrzymuje wcześniejsze deklaracje: – Główne zmiany objęły rezygnację z dużej sceny od strony ul. Parkowej, z punktu widokowego i schodów do niego prowadzących, bramy od strony ulicy Zamoyskiego. W czasie prac nie powstanie również ogrodzenie od strony placu Niepodległości i bramki przy siedzibie policji. Zamykana będzie tylko brama od ul. Parkowej, tak jak miało to miejsce przed rozpoczęciem rewitalizacji.

Zakończenie prac, zgodnie z umową, ma nastąpić pod koniec czerwca przyszłego roku. Do tej daty należy doliczyć jeszcze czas potrzebny na odbiory i formalności.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze