Parki w Krakowie. Odkrywanie miejskiej zieleni

Park Bednarskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Smok Delicjusz, zielona konstrukcja bombowca Candie, gigantyczny pająk krzyżak, ścieżka martwego drewna, muzyczna polana, czy prehistoryczny mamut.

Gdzie można znaleźć te wszystkie atrakcje? Oczywiście w krakowskich parkach, których na mapie naszego miasta jest… No właśnie, ile? Czy wiesz, ile w Krakowie jest parków? Gdyby w każdy weekend roku odwiedzić jeden park, to tych weekendów w 2023 niestety… stety (!) by zabrakło. Zielona mapa naszego miasta to 56 parków. Oprócz tego Ogrody Krakowian, czyli parki kieszonkowe, które mimo że mniejszych rozmiarów, dzięki ciekawemu zaaranżowaniu, stanowią interesujące i różnorodne miejsca rekreacji. Kraków to również miejskie lasy i uroczyska, które oferują odpoczynek, dzikie ostępy i ciszę bez dalekich wyjazdów poza miasto.  W tym roku zieloną mapę Krakowa wzbogacą Park przy ul. Karmelickiej, Park Zakrzówek, Park Tetmajera, Park Radzikowskiego, nowe oblicze zyska Park Bednarskiego, zagospodarowana zostanie również przestrzeń wokół Stawu Płaszowskiego. Towarzyszyć im będą nowe, tematyczne Ogrody Krakowian jak Ogród Szachowy czy Wyspy Olszy.

Dobry początek roku

Dokładnie w pierwszy dzień nowego roku na krakowskiej mapie zieleni odnotowaliśmy kolejny, ogólnodostępny park. Po latach starań miasto odkupiło od Zakonu Salwatorian park Jalu Kurka. Zlokalizowany niemal w samym centrum miasta stanowi ostoję ciszy, idealny na spacer wśród dostojnych drzew, tajemniczo pokrytych bluszczem. Sprzątanie, naprawa oświetlenia, nowe ławki a z okazji Dni Ziemi wspólne sadzenie z mieszkańcami krzewów, które ozdobią jego przestrzeń. W Dzielnicy I Stare Miasto krakowianie zyskali niemal 2 ha zieleni, która przez wiele lat nie była dla nich dostępna. W centrum miasta ma to ogromne znaczenie.

Zieleń w centrum miasta

W mocno zurbanizowanych częściach miasta wprowadzanie zieleni to nie tylko poprawa estetyki, ale realny wpływ na komfort życia mieszkańców, dla których ta przestrzeń jest tą najbliższą, tworzącą codzienność. Przy ul. Karmelickiej w ramach Budżetu Obywatelskiego powstaje park, którego patronką będzie noblistka Wisława Szymborska. Wśród 125 drzew, tysięcy krzewów i wielobarwnych kwiatów nie zabraknie bibelotów poetki i odniesień do jej twórczości. Całość dopełni ogród deszczowy i meandrujący pomiędzy zielenią strumień. Nawiązanie do sadów Karmelitów, placu apelowego to genius loci, które zastąpi miejsce dzikiego, betonowego parkingu.

Tuż nieopodal zmiany przechodzi ul. Krupnicza, która stanowiąc typowy trakt komunikacyjny w centrum miasta, zyska tak potrzebną zieleń – drzewa, krzewy, a także ogrody deszczowe, dzięki którym zadbano o retencjonowanie wody. Czereśnie ptasie i olsze czarne to ważna część metamorfozy jaką przechodzi ulica na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego.

Największy park w Krakowie

W połowie roku do użytku oddany zostanie największy w Krakowie park – Park Zakrzówek to niemal 50 ha powierzchni w Dzielnicy VII Dębniki. Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Dawny kamieniołom, przekształcony w zbiornik z krystalicznie czystą wodą, dysponujący absolutnie unikalnymi walorami krajobrazowymi – to wartość bezcenna, wymagająca odpowiedniego zabezpieczenia i przygotowania. Przepiękne, turkusowe jezioro otoczone skalistymi urwiskami i zielenią stanie się publicznie dostępnym, bezpiecznym kąpieliskiem. O przyrodę zadbano tutaj szczególnie troskliwie – rzadkie gatunki fauny i flory zostały zabezpieczone w specjalnych strefach ekologicznych i odseparowane od ruchu pieszych i rowerów. Dookoła zbiornika wodnego poprowadzą zapewniająca wspaniałe widoki trasa spacerowa, a także ścieżka rowerowa z odpowiednią infrastrukturą towarzyszącą i niezbędnymi zabezpieczeniami. Duży zbiornik poza walorami widokowymi, umożliwi bezpieczne trenowanie długodystansowych sportów pływackich. Z pewnością największym atutem tej części Zakrzówka będzie Międzynarodowe Centrum Nurkowe.

Kolejne nowe parki

Intensywnie rok zapowiada się również w Dzielnicy VI Bronowice. Wokół zbiornika Pasternik oraz wzdłuż ul. Tetmajera i koryta Strugi Bronowickiej powstaje park pełen młodopolskich odniesień. Malwy jak w przydomowych ogródkach bronowickich chat, biało-niebieskie elementy ogrodzenia to detale, których pełen będzie Park Tetmajera. Część leśna, naturalistyczna, ścieżka edukacyjna – urozmaicą teren malowniczego zbiornika wodnego, tereny dotąd niedostępnej zieleni wzdłuż ul. Tetmajera zostaną skomunikowane zyskując siłownie na świeżym powietrzu, miejsca do odpoczynku i zabawy.

Po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu rozpocznie się również pierwszy etap prac na terenie dawnego Motelu Krak. Docelowo w północnej części terenu planowane jest wykonanie skateparku. Powstanie zielona strefa przeznaczona dla dzieci - playscape, urozmaicona o drewniane równoważnie oraz głazy. W pobliżu ul. Radzikowskiego pojawią się dwa boiska do koszykówki z nawierzchnią typu playtop oraz piłkochwytami. Nie zabraknie również boiska trawiastego do gry w piłkę nożną oraz siatkówkę zlokalizowanego w południowo-zachodniej części. W kolejnej części parku przewidziano huśtawki parkowe, ławkę modułową oraz przestrzeń z hamakami idealną do wypoczynku. Na zielonym skwerze w południowej części parku, w pobliżu ul. Wizjonerów zamontowane zostaną ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Dzięki nowym ścieżkom spacerowym z łatwością będzie można odkrywać park i przemieszczać się po całym terenie. Przy jednej z alejek pojawią się dwie huśtawki pełniące funkcję bramy widokowej. W strefie sportowej na mieszkańców będą czekały sprzęty ze zmiennym obciążeniem oraz elementy do ćwiczeń kalisteniki z nawierzchnią bezpieczną. Całość dopełnią nasadzania zieleni średniej i wysokiej!

Wiosną zapraszamy do krakowskich parków, tych bardziej i mniej znanych. W których z nich już byłeś? Który jest Twoim ulubionym? W odkrywaniu miejskiej zieleni pomoże znajdująca się na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w zakładce Biblioteka ZZM mapa Zielonych Miejsc w Krakowie.