Piastowskie skarby na Wawelu [ZDJĘCIA]

Wystawę „Skarby epoki Piastów” można oglądać do 19 kwietnia 2020 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Włócznia, Szczerbiec, Infuła, Szklanica. Zamek Królewski na Wawelu swoją pierwszą w tym roku wystawą przenosi nas w czasy panowania Dynastii Piastów.

Najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego będą prezentowane na Wawelu z okazji 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka. Na wystawę „Skarby epoki Piastów" sprowadzono ponad 50 eksponatów – materialnych symboli tamtych czasów. Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym 21 stycznia.

Karty historii

– Przedmioty z czasów piastowskich znajdują się przeważnie w kościelnych skarbcach – przyznaje prof. Jan Ostrowski, były dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i pomysłodawca wystawy.

Poza zbiorami Zamku Królewskiego i katedry krakowskiej zachowały się w historycznych kościołach, głównie małopolskich, wielkopolskich i mazowieckich. Najstarsze z nich są datowane na wiek X, najpóźniejsze pochodzą z XIV wieku.

Piastowskie perełki

Wśród najcenniejszych zabytków, które zobaczymy w wawelskich salach, są m.in. włócznia św. Maurycego, Szczerbiec – miecz koronacyjny polskich królów, krzyż zestawiony z dwóch złotych koron z połowy XIII stulecia i zespół pamiątek po św. Kindze.

Uwagę zwiedzających z pewnością przykują również klejnoty tak zwanego skarbu ze Środy Śląskiej, czyli kobieca złota korona ozdobiona orłami i zapony.

– Niektóre z zabytków wypływają na powierzchnię muzealną po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat. Część z nich nie zachowała się w dobrym stanie. Nie tylko ze względu na upływający czas, ale i działania ludzi – mówi prof. Ostrowski.

Zmiażdżona twarz Marii Magdaleny

Jednym z takich zabytków jest relikwiarz popiersiowy św. Marii Magdaleny ze Stopnicy, wypożyczony ze skarbca katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kielcach.

Jego odnowienie okazało się nie lada wyzwaniem dla konserwatorów. Herma ucierpiała podczas wojny. Odzyskano ją w 1945 roku w bardzo złym stanie – św. Maria Magdalena miała zmiażdżoną i oszpeconą twarz.

– Staraliśmy się doprowadzić hermę do stanu najbliższego oryginałowi – przyznaje Tomasz Galant z Pracowni Konserwacji Rzemiosła Artystycznego na Wawelu. – Wcześniej ratowano ją kilkukrotnie, co tylko pogarszało jej stan. Oryginalna emalia została uszkodzona, zachowały się jedynie delikatne jej ślady w szczelinach ornamentu – dodaje.

Nowy rok, nowe rządy

„Skarbami epoki Piastów” Zamek Królewski na Wawelu rozpoczyna 2020 rok. Początek roku upływa również pod znakiem zmian na stanowisku dyrektora. Od 2 stycznia funkcję tę pełni Andrzej Betlej, który do końca grudnia 2019 roku kierował Muzeum Narodowym w Krakowie.

– Nie chcę, aby Wawel był traktowany wyłącznie jako atrakcja turystyczna dla wycieczek. To tak wyjątkowe miejsce, że trzeba mieszkańcom przypomnieć, że jest częścią Krakowa i warto tutaj przychodzić. Oczywiście wymaga to stworzenia programu atrakcyjnego dla widzów. Wspólnie z zespołem Zamku Królewskiego jesteśmy w stanie taki program przygotować. Mam nadzieję, że osoby, które dawniej odwiedzały Wawel, wrócą i będą chciały oglądać nasze ekspozycje – przyznaje Betlej.

W najbliższym czasie dyrektor planuje udostępnienie zwiedzającym rezerwatu archeologicznego i przestrzeni dawnego romańskiego kościoła św. Gereona. Co więcej, na wystawie Sztuka Wschodu mają się pojawić legendarne już tureckie namioty.

Wystawę „Skarby epoki Piastów” można oglądać do 19 kwietnia 2020 roku. Ekspozycja została zorganizowana wspólnie z Parafią Archikatedralną św. Stanisława B.M. i św. Wacława M.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus