Pieniądz jako świadek historii. Tajne banknoty wojenne na wystawie w krakowskim oddziale NBP [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP zaprezentował serię tajnych banknotów wojennych o kryptonimie E-71, których istnienie przez lata pozostawało tajemnicą. Wystawę można oglądać do 27 marca.

– Historia tych banknotów, jak również związane z nimi i niewyjaśnione do chwili obecnej zagadki, mogłyby posłużyć za kanwę scenariusza dobrego filmu sensacyjnego. Otóż w jednym ze skarbców Narodowego Banku Polskiego znajdowały się przechowywane od dziesięcioleci trzy drewniane wojskowe pojemniki opatrzone przywieszką „tajne specjalnego znaczenia” – opowiada Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor oddziału NBP w Krakowie.

Historia ujawniona

Do prac mających na celu wyjaśnienie przeznaczenia przechowywanych skrzyń i ustalenia ich zawartości przystąpiono po upływie wielu lat – w maju 2015 roku.

– Okazało się, że w specjalnych pojemnikach znajdowały się trzy komplety materiałów służących do produkcji banknotów o kryptonimie E-71 – tłumaczy Katarzyna Basiak-Gała.

Banknoty te zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami, a państwami NATO. Zadaniem NBP było zabezpieczenie obrotu gotówkowego na wypadek wojny.

Seria „Miasta polskie”

Na wystawie w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego przy Basztowej 20 można zobaczyć całą serię banknotów wojennych E­-71, w tym unikatowe arkusze znaków pieniężnych o nominałach od 1 do 2000 złotych.

– Prezentujemy także banknoty próbne i projekty graficzne z serii „Miasta polskie” opracowane przez projektanta Andrzeja Heidricha w latach 60. ubiegłego wieku. Są to znaki pieniężne z wizerunkiem różnych miast, od Warszawy po Kraków, Wrocław czy Poznań z typową stylistyką dla tamtego okresu. Mamy również dokumentację techniczną opisującą uruchomienie produkcji tajnej serii banknotów w momencie wybuchu wojny – wyjaśnia Katarzyna Basiak-Gała.

Wystawę „Seria E-71 – projekty i banknoty niewprowadzonej do obiegu serii „Miasta polskie” – historia ujawniona” można oglądać do 27 marca w siedzibie NBP w Krakowie.

– Wstęp, tak jak do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP, jest nieodpłatny. Zapraszamy w godzinach pracy oddziału, czyli od 8:00 do 15:00 przy ulicy Basztowej 20. Przy okazji zwiedzania wystawy warto zajrzeć do naszego skarbca i spróbować dźwignąć prawdziwą sztabę złota, która jest głównym okazem Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP – zachęca Katarzyna Basiak-Gała.