Muzeum Armii Krajowej. Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Armii Krajowej im. gen Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie będzie miało nowego dyrektora. O tym, kto może zastąpić Marka Lasotę i pokierować instytucją przez kolejne lata, dowiemy się pod koniec sierpnia.

Nowy dyrektor Muzeum AK

Konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy to sprawdzenie ofert pod względem formalnym bez udziału uczestników. Z kolei drugi to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostanie zweryfikowana znajomość języka angielskiego kandydatów. Uczestnicy będą musieli także zaprezentować własną misję i wizję rozwoju muzeum.

Jakie wymagania musi spełnić nowy dyrektor? Jak czytamy w komunikacie miasta, preferowani będą kandydaci, którzy posiadają m.in. zdolności menedżerskie oraz organizatorskie, doświadczenie w zakresie tworzenia wystaw muzealnych lub/i wydawnictw poświęconych historii Polski oraz umiejętności w pozyskiwaniu środków dla instytucji.

Oferty o przystąpieniu do konkursu można składać do 20 kwietnia.

Zakończenie postępowania konkursowego nastąpi w ciągu 120 dni po upływie terminu składania ofert, co oznacza, iż nazwisko nowego dyrektora Muzeum AK poznamy pod koniec sierpnia. Ostateczną decyzję w sprawie wyłonionego kandydata podejmie prezydent Krakowa po uzgodnieniu z Województwem Małopolskim.

Nowy dyrektor zacznie kierować placówką prawdopodobnie od 1 października (nie później niż 16 stycznia 2024 r.) i zostanie powołany na okres od 3 do 7 lat.

Negatywna opinia ministra

O zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum AK informowaliśmy już na początku stycznia. W związku z upływającą kadencją dotychczasowego szefa placówki, prezydent Krakowa skierował pismo do ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie ponownego powołania Marka Lasoty na dyrektora instytucji bez konieczności przeprowadzania konkursu.

– W moim przekonaniu pan dr Marek Lasota jest właściwą osobą dla kontynuowania sprawowania kierownictwa nad instytucją. Pod jego zarządem muzeum stało się zauważalną w Polsce jednostką muzealną, zajmującą się kultywowaniem pamięci o ZWK-AK, co w dużej mierze jest wynikiem jego wizji, zaangażowania i profesjonalizmu – argumentował w piśmie Jacek Majchrowski.

Wniosek prezydenta otrzymał jednak negatywną opinię, a Piotr Gliński zarekomendował przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum AK. Do czasu wyłonienia nowego szefa instytucji obowiązki dyrektorskie będzie pełnił Marek Lasota.