Dwie organizacje chcą zrealizować ceremonię otwarcia igrzysk. Oferty przekroczyły zakładany budżet

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwie organizacje walczą o prawo do organizacji ceremonii otwarcia oraz zamknięcia Igrzysk Europejskich 2023.

W przetargu organizowanym przez spółkę Igrzyska Europejskie 2023 roku udział wzięły dwa podmioty. Prawie 44 mln złotych za organizację dwóch wydarzeń chciałaby otrzymać firma Fremantlemedia Polska. Spółka do tej pory zajmowała się głównie produkcją programów telewizyjnych, m.in. „Rolnik szuka żony”, „Mam talent”, „Na Wspólnej”, „Idol”, „Top Chef” oraz „Miodowe lata”.

Na niespełna 23 mln złotych swoją pracę wyceniła krakowska Fundacja Instytut Promocji Kultury Polskiej. Organizacja na swojej stronie internetowej chwali się realizacją koncertów oratoryjnych, które angażują prawie 200 osób. Wśród największych osiągnięć wymieniają realizację Oratorium „Requiem Katyńskie”, które było poświęcone polskim jeńcom wojennym.

Spółka Igrzyska Europejskie na organizację wydarzeń zarezerwowała zaledwie 15 mln złotych. Teraz pracownicy jednostki mają zająć się analizą ofert pod kątem formalno-prawnym.

Pozytywnie o Polsce i Polakach

Jak ma wyglądać ceremonia otwarcia? W opisie przedmiotu zamówienia znalazło się wiele elementów, które wykonawca powinien uwzględnić przy przygotowaniu scenariusza. Obie ceremonie rozpoczną się o godzinie 20 i powinny trwać między 120 a 180 minut.

W każdej weźmie udział około 30 tys. osób – sportowców z 48 krajów, gości i kibiców, którzy kupią bilety. W części rozrywkowej jednym z najważniejszych punktów programu otwarcia będzie występ znanego artysty lub zespołu muzycznego z Polski, który musi spędzić na scenie co najmniej 20 minut i wykonać minimum trzy utwory.

Przewidziano także odpalenie znicza (w intrygujący sposób, z wykorzystaniem nowych technologii) światłem pokoju, które trafi do Polski z Rzymu.

Organizatorom zależy, by ceremonie angażowały publiczność, również za pomocą nowych technologii. Niektóre elementy części artystycznej powinny przenieść się także na trybuny, dając wrażenie, że sceną jest cały stadion, a publiczność współtworzy widowisko.

Wydarzenia mają być doskonałą okazją do zaprezentowania widzom z zagranicy osiągnięć Polaków, które nie zawsze są utożsamiane z naszym krajem, pokazania współczesnej Polski, ambicji oraz bogatej kultury i tradycji. Ceremonia otwarcia powinna pokazywać Kraków i Małopolskę jako region, który zawsze odgrywał ważną rolę w Polsce, był centrum kultury i nauki, miejscem najważniejszych wydarzeń historycznych.

Znak do rozpoczęcia III Igrzysk Europejskich da hejnalista. W czasie ceremonii zostanie przekazana historia polskich sukcesów w sporcie i wyróżnione ikoniczne postaci (Irena Szewińska, Adam Małysz, Anita Włodarczyk, Robert Lewandowski, Robert Kubica i inni). Organizatorom zależy również na podkreśleniu osiągnięć innych wybitnych Polaków (na przykład Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Wisława Szymborska, Zdzisław Beksiński, Agnieszka Holland, Andrzej Sapkowski, Stanisław Lem, Jacek Malczewski, Jan Paweł II).